Apple a Meta neplní nová unijní pravidla. Regulátoři chystají obvinění z porušení antimonopolních zákonů

Americké společnosti Apple a Meta Platforms budou pravděpodobně v nejbližší době čelit v Evropě obviněním za to, že nesplnily nová pravidla EU, jejichž cílem je omezit moc internetových gigantů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Apple a Meta neplní nová unijní pravidla, hrozí jim pokuta (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Evropská komise v březnu zahájila vyšetřování obou firem a také společnosti Google ze skupiny Alphabet podle nových pravidel o digitálních trzích (DMA).

Evropská komise vyšetřuje firmu Meta. Prý málo omezuje šíření podvodných reklam a dezinformací

Číst článek

Nařízení vyžaduje, aby velké technologické společnosti otevřely prostor menším konkurentům a usnadnily lidem pohyb mezi konkurenčními internetovými službami, jako jsou platformy sociálních médií, internetové prohlížeče a obchody s aplikacemi.

Regulátoři EU se podle zdrojů Reuters chystají vydat předběžné zjištění, které je podobné obvinění z porušení antimonopolních zákonů, před letními prázdninami či nejpozději do srpna. Jako první by měl být obviněn Apple, následovat bude Meta.

Unijní exekutiva a Meta se odmítly ke zprávě vyjádřit. Apple odkázal na své březnové prohlášení, ve kterém uvedl, že je přesvědčen, že jeho plán je v souladu s DMA a s komisí nadále konstruktivně spolupracuje.

Porušení předpisů

Společnosti mohou před konečným rozhodnutím nabídnout ústupky k odstranění obav uvedených ve zjištění. Rozhodnutí se očekává před listopadovým odchodem současné komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové z funkce.

Společnosti nerespektují pravidla. Evropská unie začala vyšetřovat firmy Apple, Google a Meta

Číst článek

Firmám by v případě obvinění z porušení předpisů mohla hrozit pokuta do výše až deseti procent jejich celosvětového ročního obratu.

V případě Applu se vyšetřování EU zaměřuje na omezení bránící vývojářům aplikací bezplatně informovat uživatele o jejich nabídkách mimo obchod s aplikacemi a také na nové poplatky vybírané od vývojářů. Druhé vyšetřování Applu je zaměřené na webový prohlížeč Safari na obrazovce výběru a bude zřejmě trvat déle.

U Mety se Evropská komise zaměřuje na její nedávno zavedený model, kdy uživatelé platí předplatné za facebook a instagram bez reklam.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme