Na prohlídku tam, kam se nedostali ani insideři. S virtuální realitou je teď možné si projít Dukovany

Projít se po elektrárně Dukovany bylo ještě nedávno nemožné. Její prostory jsou velmi přísně střežené. Prohlídka je ale teď možná, a to ve virtuální realitě. Díky tomu je možné podívat se přímo do reaktoru. Stačí si nasadit speciální brýle.

Tento článek je více než rok starý.

Dukovany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virtuální prohlídka ReakTour v Dukovanech

Virtuální prohlídka ReakTour v Dukovanech | Zdroj: Brainz Studios

Virtuální ReakTour vede do části elektrárny, kde se nachází reaktorový sál. K vidění je tam reaktor, sklad čerstvého paliva nebo strojovna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do elektrárny Dukovany se můžete podívat díky virtuální realitě. Poslechněte si reportáž redaktorky Sabiny Vosecké

„Největším tahákem prohlídky je návštěva chladicí věže, určitě stojí za zmínku bloková dozorna, což je místnost, odkud se elektrárna řídí. Tady se návštěvník setká s našimi reálnými operátory,“ přibližuje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Přímo v elektrárně Dukovany je k dispozici 50 souprav speciálních brýlí, které zájemce přenesou do jejího kontrolovaného pásma.

3D modely orgánů nebo speciální brýle přímo na operačním sále. V IKEM využívají virtuální realitu

Číst článek

„Ta místa jsou skutečně jedna z nejstřeženějších v republice a nepodívá se tam ani většina zaměstnanců. Jen malá hrstka má oprávnění ke vstupu, má splněné všechny bezpečnostní prověrky i psychologické testy. Takže vlastně touto prohlídkou umožňujeme se na ta místa podívat i zaměstnancům, kteří třeba v elektrárně celý život pracují, ale nemohou tam.“

Po nasazení brýlí se návštěvník setká s průvodkyní Vandou, která s ním projde celou trasu a doplní ji výkladem.

„V některých částech prohlídky si můžou diváci vybrat, kterou cestou se vydají nebo které téma je zajímá,“ doplňuje Robin Pultera, zakladatel studia Brainz Studios. To celou virtuální prohlídku připravovalo.

Stejným způsobem je možné navštívit i elektrárnu Temelín, do té se za minulý rok virtuálně podívalo přes 30 tisíc lidí.

Sabina Vosecká, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme