U Semil začala sériová výroba masek s nejvyšší úrovní ochrany. Navrhli je vědci z ČVUT

Místo součástí hraček a autodílů teď ve firmě Beneš a Lát ve Slané u Semil lisuji speciální ochranné masky. Vyvinuli je odborníci z Českého vysokého učení technického v Praze a určené jsou především zdravotníkům.

Semily Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polomasky od firmy Beneš a Lát splňují nejvyšší požadavky na ochranu | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

„Je to polomaska, která nekryje oči. Kryje jen nos a ústa. Je vybavená jedním nádechovým filtrem na straně, aby nepřekážel ve výhledu, aby nepřekážel při pohybu. Je opatřena výdechovým ventilem v čele, aby se usnadnilo dýchání,“ uvedl pro Český rozhlas Liberec ekonom české strojírenské společnosti Jan Lát. Maska váží i s filtrem asi sto šedesát gramů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Firma Beneš a Lát vyrábí ochranné masky třídy FFP3

„Stejně jako všichni vnímáme roušku jako něco nekomfortního, tak i tohle bude nekomfortní. Budete se pod tím potit, budete se pod tím zadýchávat, ale ta přidaná hodnota bezpečnosti, kdy tady jsme na úrovni FFP3, za to stojí,“ doplnil Jan Lát.

První várku si objednala Akademie věd. Dalším odběratelem má být ministerstvo zdravotnictví, které odkoupí padesát tisíc kusů masek. Sloužit mají hlavně lékařům v nemocnicích.

Plastová skořepina - základ pro ochrannou masku s úrovní ochrany FFP3 | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Ve firmě Beneš a Lát běžně lisují autodíly a hračky, teď začali s výrobou ochranných polomasek třídy FFP3 | Foto: Eva Malá | Zdroj: Český rozhlas

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme