Na začátku byla jedna neodolatelná představa a komunikace mezi vědci. Web slaví 30. výročí

Největší světová fyzikální laboratoř CERN v úterý slaví třicáté výročí webu. Zárodky internetu už existují od konce šedesátých let. Tehdy ale šlo o síť určenou pro vládní instituce a později vědce. Byla nepraktická a laik by s připojením nic nesvedl. Za to, že v současnosti stačí do internetového prohlížeče napsat zkratku tří dvojitých W a za ně adresu, svět vděčí britskému vizionáři Timu Berners-Leeovi.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nemáme jinou volbu. Život, hlavně ten hospodářský, nás nutí k používání internetu. Vzdát se elektronické státní správy pro nás není řešení,“ tvrdí estonská prezidentka.

Vize, že internet budeme mít doma, nás skutečně tehdy nenapadla, vzpomíná na počátky Jan Gruntorád ze sdružení CESNET. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Bylo to v roce 1989. Internet už existoval. Mohli jste poslat i e-mail, ale nebyly tu žádné webové stránky. Žádné protokoly jako http nebo HTML. Neexistovaly žádné odkazy, na které byste mohli kliknout,“ říká tvůrce World Wide Webu sir Tim Berners-Lee.  

 „Všechno to začalo kvůli mé frustraci z toho, že nic z toho neexistovalo. Představoval jsem si systém, kde byste se mohli prokliknout z jedné stránky na druhou. A byla to pro mě tak neodolatelná představa, že jsem to prostě chtěl vytvořit.“

Otec webu v osmdesátých letech působil v Evropské laboratoři pro jaderný výzkum (CERN), což je mezinárodní vědecké pracoviště sídlící v Ženevě. Toto místo bylo plné nadaných vědců i moderních počítačů, které spolu však složitě komunikovaly. Tim Berners-Lee tak začal přemýšlet o tom, jak vědcům práci zjednodušit a zvýšit jejich produktivitu.

A tak vznikla již notoricky známá dvojice. Jazyk HTML, ve kterém jsou napsané stránky, a protokol HTTP, který umožňuje komunikaci mezi počítači. Nikoho tehdy nenapadlo, jak moc web změní život lidí.

Facebook po celém světě lobboval proti zákonům o ochraně soukromí na internetu, píše list Observer

Číst článek

Rozšíření webu

V devadesátých letech se díky webu internet rozšířil i mezi běžné uživatele. A telefonní sluchátka na dlouhé hodiny rozezněly zvuky vytáčeného připojení. 

Do Česka se internet dostal poprvé v roce 1991, kdy ho po mnohaměsíční snaze zprovoznil tým okolo současného ředitele sdružení CESNET Jana Gruntoráda. 

„Vize, že internet budeme mít doma, nás skutečně tehdy nenapadla. Protože technologicky ta situace byla úplně jiná. A ten potenciál využití jsme teda rozhodně neviděli,“ řekl Radiožurnálu.

Jenže právě v roce 1991 se dostal první internetový prohlížeč mimo CERN a s érou hypertextového obsahu začala ta pravá informační revoluce. Bez webu si v současnosti život nedokážou představit nejen vědci, ale i široká veřejnost.

To potvrzuje i dlouholetý zaměstnance CERN David Bělohrad: „World Wide Web byl takovým vyústěním problému jak komunikovat. Tím, že s tím přišel Tim Berners-Lee v roce 1989, je jedině dobře. Předpokládám, že kdyby to tak nebylo, přišel by s tím někdo jiný.“

Třicáté výročí webu neslaví jen v CERN, ale i na mnoha univerzitách po celém světě. 

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme