Mám obavy, abychom se tady ‚neutestovali‘, varuje rektor Zima

Nové testy, které ve spolupráci se soukromými firmami vyvinula Univerzita Karlova, by měly výrazně zkrátit dobu potřebnou pro odhalení koronaviru a chřipky. „Časově náročné bývá získání genetické informace ze vzorku. Izolace trvá i dvě hodiny. S naší technologií se zkrátí na 10 minut,“ vysvětluje rektor Tomáš Zima hlavní výhody oproti současným PCR testům.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Zima, lékař a biochemik, rektor Univerzity Karlovy

Tomáš Zima, lékař a biochemik, rektor Univerzity Karlovy | Foto: Věra Luptáková

Díky zrychlení jednotlivých technologických kroků můžeme mít výsledky 96 pacientů zhruba za 1 až 1,5 hodiny. „Spolehlivost byla ověřena na asi 20 tisících vzorcích a je vysoká. Úskalím je ale vždy odběr – pokud se provede nekvalitně, tak to analytickým procesem nedoženete,“ podotýká Zima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohrožuje koronavirus naši důvěru ve vědu? Poslechněte si celý rozhovor Jana Bumby

Nový test na koronavirus, se kterým laboratoře vyšetří až třikrát více vzorků, je už nabízen fakultním a krajským nemocnicím nebo laboratořím. Zároveň vědci vyvíjejí nový kombinovaný test, který najednou odhalí i viry chřipky typů A nebo B. Hotový by měl být během dvou až tří týdnů.

Zima ovšem zdůrazňuje, že test je relevantní pouze v čase. Například u někoho, kdo se s infikovanou osobou setkal před několika málo dny, se vir teprve množí, takže test může mít negativní.

Univerzita Karlova vyvíjí společný test na koronavirus a chřipku. K dostání by měl být v půlce září

Číst článek

„Mám obavu, abychom se ,neutestovali´. Onemocnění covid-19 může mít závažné důsledky, ale u většiny lidí naštěstí probíhá jen s lehkými příznaky nebo bezpříznakově,“ upozorňuje. Zima dodává, že testovat je potřeba lidi, kteří pracují v kritické infrastruktuře, hlavně ve zdravotnictví. Nebo ty, kteří přicházejí do kontaktu se seniory.

Zdraví není jen jedno

U většiny infikovaných je podle Zimy koronavirus přítomen bez toho, aby to věděli. Hlavně mladí lidé často onemocněli bezpříznakově. I proto kritizuje povinné nošení roušek ve školách, které si budou žáci neustále nasazovat, a zas sundávat. V kontaktu s ostatními budou ale i bez roušek.

Připouští ale, že roušky šíření koronaviru zpomalují a je vhodné, aby se nosily v uzavřených prostorech. „Aby ale byly efektivní, musí být čisté. Jinak je to depo pro bakterie, které jsou i v dutině ústní – to je taky krásný bakteriální prostor,“ říká rektor, profesí lékař a biochemik.

„Už před mnoha měsíci jsem řekl, že je tu nový vir a my se s ním musíme naučit žít. Stejně jako s virem žloutenky typu B, HIV a dalšími infekčními onemocněními,“ říká Zima.

„Podle Světové zdravotnické organizace je zdraví otázkou nejen tělesnou, ale i duševní a psychickou. Chovejme se ohleduplně ke svému okolí, ale neztrácejme to, co dělá člověka člověkem, a to je setkávání. Při dodržování pravidel,“ uzavírá Tomáš Zima.

Je třeba více testovat? A jak složitý bude letošní akademický rok? Poslechněte si záznam Interview Plus.

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme