Prodavačkám se koronavirus ‚vyhýbá‘, víc ohrožuje zdravotní sestry. 129 z nich je aktuálně nakažených

Nejvíce nakažených je mezi zaměstnanci v průmyslu, říká hlavní hygienička Jarmila Rážová. Za ohroženou profesní skupinu považuje pracovníky zdravotnických a sociálních zařízení. Z odpovědí pro server iROZHLAS ale vyplývá, že detailní statistiku o nakažených v jednotlivých profesích nikdo nevede. Hygienici mají přehled pouze o nakažených ve zdravotnictví. V něm jsou nejvíce postižené nákazou zdravotní sestry, těch je aktuálně 129.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto.

Za nejvíce ohrožené nákazou koronavirem je považován zdravotnický personál | Zdroj: Profimedia

Zdravotnický personál se podle Rážové řadí mezi středně postižené profese. Výjimkou jsou zdravotní sestry. Od 1. března se jich koronavirem nakazilo 775, z nich bylo k středě 129 pozitivně testovaných. 

Nejvíce nakažených pracovníků podle profesí

  • administrativních pracovníků a kancelářských profesí, zejména ve větších městech
  • strojírenské provozy, haly a elektro podniky
  • hornictví a těžba (zde jde ale o nárůsty kvůli Moravskoslezskému kraji, nikoli plošně)
  • OSVČ včetně řemeslníků
  • managerské a dělnické profese obecně

Zdroj: hlavní hygienička Jarmila Rážová a ÚZIS

Celkem se v práci nakazilo 21 % lékařů, 34 % sester a cca 33% ostatních zdravotnických pracovníků, mezi kterými jsou na prvním místě sanitáři,“ odpověděla serveru iROZHLAS.cz Rážová s tím, že informace čerpá od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Přibližně pětina lékařů, kteří mají nebo měli koronavirus, se tedy nakazila v práci.

Redakce se snažila získat konkrétní data i o dalších profesích, ta ale nemá ústav k dispozici. „Máme-li na otázku (které profese jsou nejohroženější – pozn. red.) odpovědět z dostupných dat, jde o velmi těžký úkol. Neznáme totiž přesně počty pracovníků pracujících v jednotlivých profesích – a to by bylo nezbytné vědět, pokud bychom měli hodnotit skutečné riziko,“ uvedla hlavní hygienička. 

Nejvíce se podle Rážové nakazili pracovníci administrativních a kancelářských profesí ve větších městech, zaměstnanci ve strojírenství, elektro podnicích a horníci. 

Odolné prodavačky

Naopak zaměstnanci obchodních řetězců a prodavačky patří podle hlavní hygieničky k profesím, které jsou nákazou méně ohrožené. S koronavirem se od začátku pandemie v této profesi léčilo 331 lidí, v současné době jich je na covid-19 pozitivních 79. Rážová si takto nízké číslo vysvětluje nejen zavedenými opatřeními, ale i letmým kontaktem se zákazníky. 

„Řada řetězců využívá bezkontaktní pokladní systémy či je mezi zákazníkem a prodávajícím určitá bariéra například v podobě prodejního pultu a zároveň se povětšinou nejedná o dlouhodobější, ale spíše letmý kontakt, tudíž riziko u těchto profesí je relativně nízké, zejména v případě důsledného dodržování hygienických pravidel,“ myslí si hygienička. 

Platí pravidlo ‚roušky pod střechou‘, oznámil Vojtěch. Většina okresů v Česku na semaforu zezelená

Číst článek

To potvrdil i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Celý obchodní sektor je, co se týká poměru nakažených zaměstnanců k jejich celkovému počtu, hluboko pod celostátním průměrem,“ řekl. Zda se ale pracovníci nakazili v práci, nebo ve volném čase, není podle něj možné sestavit.

Oslovené obchodní řetězce se shodly, že zabránily šíření nákazy například díky ochranným prostředkům, které v prodejnách na jaře nainstalovaly. „Celý úsek pečiva máme zabezpečen ochrannými kryty, navíc u pokladen a v úseku informací zůstala nadále ochranná plexiskla a v pokladní zóně doporučené rozestupy,“ uvedla mluvčí řetězce Kaufland Renata Maierl.

Celkem má ke středě pozitivní test na koronavirus 9272 lidí. Po zvyšujícím se denním přírůstku navíc od čtvrtka opět platí nošení roušek ve všech uzavřených budovách. 

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme