Vesmírný modul Odysseus letí na Měsíc. Raketa Falcon 9 ráno úspěšně odstartovala z Floridy

Americký vesmírný modul Odysseus vyrazil na cestu na Měsíc. Ze Země ho po sedmé hodině našeho času vynesla raketa Falcon 9. Plavidlo míří k Měsíci, kde se v rámci mise IM-1 pokusí o první soukromé přistání vůbec. Pokud bude mise pokračovat úspěšně, na měsíční povrch dosedne ve čtvrtek 22. února.

Video Florida (Aktualizováno: 8:10 15. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mise IM-1 ve čtvrtek krátce po jedné hodině ráno místního času (7:00 SEČ) vyrazila vstříc temné obloze ze startovací rampy 39A v Kennedyho vesmírném středisku.

Start byl přeložen ze středy, kdy se vyskytly technické potíže při plnění tekutého metanu, který modul typu Nova-C používá jako palivo.

Modul, pro tuto misi pojmenovaný Odysseus, má poblíž lunárního jižního pólu přistát 22. února.

„Místo přistání této mise je kráter Malapert A, necelých deset šířkových stupňů od jižního pólu Měsíce“, řekla pro Radiožurnál Debra Needhamová z NASA.

Na povrch snese výzkumný náklad amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a komerčních zákazníků, ale i sérii uměleckých předmětů od amerického sochaře Jeffa Koonse - 125 miniatur z nerezové oceli, které znázorňují fáze Měsíce.

Space X o den odložila historickou misi do vesmíru. Jednalo by se o první soukromé přistání na Měsíci

Číst článek

„Program CLPS přinesl pět nových typů přistávacích modulů, a také celý řetězec dodavatelů špičkových součástek,“ řekl Joel Kearns z NASA.

IM-1, kterou do vesmíru vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, bude v případě úspěchu první soukromou misí, která na přirozené zemské družici přistane.

O toto prvenství se loni pokusila japonská firma ispace s modulem Hakuto-R. Ten dosáhl oběžné dráhy Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu však nepodařilo.

V případě úspěchu také Intuitive Machines přispěje k americkému novodobému dobývání Měsíce, kde Nova-C přistane jako první americký modul od roku 1972.

Komerční lety na Měsíc

Texaská společnost Intuitive Mechanics je jedna z těch, co se zapojily do programu NASA na podporu komerčních lunárních letů.

Japonský modul SLIM na Měsíci začal opět fungovat. Ze slunečních paprsků získal potřebnou energii

Číst článek

Domácího konkurenta měla společnost Intuitive Machines v americké firmě Astrobotic Technology, která v lednu k Měsíci vyslala lunární modul Peregrine. Několik hodin po startu ale společnost informovala o kritickém úniku paliva, kvůli kterému musela od přistání na Měsíci upustit.

Peregrine, který měl na lunární povrch dosednout 23. února, se nakonec vrátil k Zemi a shořel v její atmosféře.

Spojené státy naposledy navštívily Měsíc v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Je to zároveň naposledy, kdy na přirozené zemské družici pobýval člověk, jiné zemi než USA se lidskou posádku na Měsíc dopravit nepodařilo.

Sondy tam pak dostaly také Sovětský svaz, Čína, Indie a Japonsko.

Martin Srb, jud, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme