Louvre zpřístupňuje své sbírky už 210 let. Ročně je vidí na 8 milionů lidí

„Zdá se mi, že v Louvru je vše a že vše tu lze pochopit a zamilovat si," řekl prý francouzský malíř Paul Cézanne. Jedno z největších a nejslavnějších muzeí světa se otevřelo přesně před 210 lety, přesně 10. srpna 1793. Denně ho navštíví průměrně 15 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž - Louvre

Paříž - Louvre | Foto: Paris Tourist Office, David Lefranc

O otevření muzea v někdejším sídle francouzských králů, v pařížském Louvru, rozhodlo za revoluce Národní shromáždění.

10. srpna 1793, v den prvního výročí pádu monarchie, si první návštěvníci muzea mohli prohlédnout více než pět set obrazů a skoro dvě stovky předmětů, které pocházely ze sbírek královské rodiny a šlechtických a církevních kolekcí, zkonfiskovaných během revoluce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí pařížského Louvru připomíná Helena Berková

Veřejnost se mohla do muzea podívat tři dny v týdnu, přednost měli umělci a vstupné se neplatilo.

Od těch dob se stal Louvre nejnavštěvovanějším muzeem světa. Ročně tam zavítá asi 8 milionů lidí. Muzeum se stará o více než 380 tisíc uměleckých děl a přes 35 tisíc z nich vystavuje.

Na první návštěvu Louvru v roce 1967 vzpomíná i kurátorka Sbírky moderní světové malby 19. - 21. století Olga Uhrová z Národní galerie.

Leonardo da Vinci, Mona Lisa, mezi 1503 a 1505 | Foto: Musée du Louvre

„Přednost tehdejší situace byla v tom, že sály zejména se slavnými díly zdaleka tak nebyly přeplněny a bylo možné daleko intenzivněji ty práce vnímat,“ říká Olga Uhrová.

V Louvru si každý vybere podle svých preferencí. Nelze připomínat antické sochy Níké Samothráckou a Venuši Milóskou a mlčet o plastikách ze starověkého Egypta. Nelze mluvit o Leonardově Moně Lise a nezmínit se o Michelangelových sochách otroků.

„Důležitý je kontakt s kurátory sbírek Louvru, s restaurátory. Ale rozhodně je mimořádné studovat obrazy velkých romantiků jako je Delacorix, krajinářů Camilla Corota nebo Courbeta, to jsou všechno autoři, které máme zastoupeny ve sbírkách Národní galerie,“ vysvětluje Olga Uhrová, jaký význam má Louvre pro ni.

Muzeum Louvre spadá pod francouzskou vládu, která už ukázala, že se nebojí architektonických zásahů v areálu Louvru.

„Dnes je samozřejmě ta podoba jiná, než byla v 60. letech. Je třeba zmínit dominantu, o které se velice diskutovalo. Dneska už je obdivována. Je to ta pyramida, kterou navrhl čínský architekt Ming Pei,“ uzavírá kurátorka Olga Uhrová.

Helena Berková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme