Osud zachránce maďarských Židů Raoula Wallenberga zůstává zahalen tajemstvím

Jméno Raoul Wallenberg v Česku není moc známé. Přitom patří na stejný seznam zachránců Židů před holocaustem jako sir Nicolas Winton či Oscar Schindler. Švédský diplomat a člen vlivné rodiny Walenbergů zachránil před holocaustem až 100 tisíc maďarských Židů. Osobnost Raoula Wallenberga dnes připomíná konference Tváří v tvář zlu, která se koná v Poslanecké sněmovně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Raoula Wallenberga v Tel Avivu

Památník Raoula Wallenberga v Tel Avivu | Foto: CC BY-SA 2.0

Osobní nasazení Raoula Wallenberga při záchraně maďarských Židů bylo pozoruhodné, neváhal vylézt na železniční vagon, který směřoval do vyhlazovacího tábora, a rozdával lidem švédské pasy, které je měly ochránit před smrtí.

„Švédský pas Raoul Wallenberg a jeho kolegové rozdávali od roku 1944 Židům v Budapešti. Nebyli to zdaleka všichni maďarští Židé, ale všichni ti, kteří pas dostali a podařilo se jim dostat do zvláštních ochranných domů, se konce války dožili,“ přiblížil na Rádiu Česko Michal Frankl, historik z pražského Židovského muzea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Raoula Wallenberga jsme si připomněli na Rádiu Česko s historikem pražského Židovského muzea Michalem Franklem.

Doplnil, že se Raoulu Wallenbergovi dokonce podařilo zastavit plány na vyhlazení budapešťského ghetta.

„Stalo se to těsně před osvobozením Budapešti sovětskou armádou, kdy se snažil vyjednávat s Němci, aby nadále nedeportovali Židy z budapešťského ghetta do Rakouska. Zřejmě se mu podařilo přesvědčit je o tom, aby zabránili maďarské fašistické vládě ghetto zlikvidovat,“ dodal.

Připomněl, že v té době už většina Židů v Evropě už nebyla na živu a zhruba 800 tisíc maďarských Židů tak byla poslední velká skupina evropských Židů, kterou bylo možné v roce 1944 zachraňovat.

O osudu Raoula Wallenberga po druhé světové válce panuje řada nejasností a různých spekulací. „Ztratil se v lednu 1945 po osvobození Budapešti Rudou armádou, kdy jel na nějaké jednání se sovětskými důstojníky. Od té doby jeho a jeho řidiče už nikdo neviděl,“ připomněl Frankl.

Podle oficiálního sovětského vyjádření měl zamřít v roce 1947. Objevily se ale různé zprávy o tom, že byl na živu v různých dobách v různých sovětských věznicích.

Patří mezi ně například tvrzení propuštěných vězňů sibiřských gulagů, podle kterých Wallenberg sovětské věznění přežil a ještě v 80. letech byl člověk vypadající jako Raoul Wallenberg spatřen v Sovětském svazu

„Kolem celé věci panuje tolik nejasností, že je těžké vynést jakýkoli závěr. Každopádně jeho příbuzní se se sovětským vysvětlením nikdy nesmířili a dlouhou dobu se domnívali, že mohl být v nějakém gulagu nebo na nějakém místě Sovětského svazu,“ dodal Frankl.

Podle historiků Wallenberga podezříval Stalin a sovětské tajné služby z toho, že je zapojen do údajné nacisticko-americko-britské konspirace, která by měla vést k uzavření separátního míru.

Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme