Replika vlaku československých legionářů vyrazila na svou pouť po Česku

Unikátní replika vlaku československých legionářů vyjela na svoji historicky první pouť. Souprava, která má připomínat slavné doby našich předků a jejich působení napříč Ruskem, vyrazila v pravé poledne z pražského hlavního nádraží a během příštích pěti let postupně objede města po celé České republice i na Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Replika vlaku legionářů vyjela z pražského hlavního nádraží na svou pouť po Česku | Zdroj: ČTK

Fanoušci historie si budou moct prohlédnout celkem jedenáct vozů včetně takzvané těplušky, která byla legionářům po několik měsíců domovem.

„Byly to skutečně kasárny, ve kterých oni žili. Těpluška právě od kamen, které jsou umístěny uvnitř tohoto vozu a která zajišťovala našim legionářům teplo v hrozných sibiřských mrazech,“ popisuje zástupce Československé obce legionářské a tajemník projektu Legie 100 Jiří Charfreitag.

Přehrát

00:00 / 00:00

Replika vlaku legionářů vyjela na svou pouť po Česku. Podrobnosti projektu představil jeho tajemník Jiří Charfreitag

Vedle ubytovny měli legionáři ve vlaku také ambulanci, poštu, společenskou místnost nebo plukovní prodejnu. Od roku 1918 do roku 1920 se v tomto zázemí vystřídalo přes 60 tisíc legionářů. A právě jejich statečné působení ve válečných konfliktech na Sibiři by měl Legiovlak důstojně připomenout.

„Legiovlak se může stát právě zhmotněných symbolem legií a připomenout vynikající boje a oběti, které přinesly,“ říká ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Replika vlaku legionářů vyjela z pražského hlavního nádraží na svou pouť po Česku | Foto: ČTK

Vozy jsou vybaveny replikami i originálními exponáty a několika stovkami fotografií. Pouť Legiovlaku by měla trvat několik let, během nichž souprava objede města napříč republikou. Sledovat ji bude sledovat také Český rozhlas.

„Tak, jak bude vlak jezdit po České republice, tak bude postupně navštěvovat většinu bývalých krajských měst, která jsou zároveň sídly stanic Českého rozhlasu. Takže se na tom budou podílet jednotlivé regiony,“ upřesňuje tajemník generálního ředitele Josef Havel.

Už zítra se vlak představí zájemcům v Mladé Boleslavi, poté bude pokračovat do Liberce, zastaví se v Hradci Králové, Českých Budějovicích, ale také v Brně či Zlíně. Na podzim by mohl zavítat i na Slovensko.

Replika vlaku legionářů vyjela z pražského hlavního nádraží na svou pouť po Česku | Foto: ČTK

Martin Hromádka, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme