Jak se dělá mravenčí zombie

Proces, kterým parazitická houba vytváří mravenčí zombie, je rafinovaný a poněkud hrůzyplný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mravenci napadení houbou druhu Ophiocordyceps unilateralis

Mravenci napadení houbou druhu Ophiocordyceps unilateralis | Foto: PLoS ONE

Tropičtí mravenci Camponotus leonardi žijí vysoko v korunách stromů, ale občas se mění ve hmyzí zombie, které bez vlastní vůle skončí na zemi. Jedinec napadený parazitickou houbou Ophiocordyceps unilateralis opustí známé trasy a vydá se náhodným směrem, takže už nenajde cestu zpět do hnízda. Bloudí a nakonec se svým parazitem nechá zmanipulovat natolik, že se kusadly zavěsí na list, kde zahyne. Uvnitř jeho těla se mezitím vyvíjejí houbové spóry.

Celý proces vytváření mravenčích zombie studoval mezinárodní tým vědců v pralesích Thajska. Pitvy nakažených mravenců ukázaly, že houba využívá hmyz nejprve jakou chodící zdroj potravy, a jak roste, postupně vyplňuje jeho hlavu i tělo. Svaly začínají atrofovat a jejich vlákna se od sebe oddělují, takže mravenec ztrácí schopnost pohybu. Pak přijdou křeče, kvůli kterým spadne z koruny stromu na zem. Cestu zpět už mravenec kvůli zásahu houby do centrálního nervového systému není schopen najít.

Houba pak v pravé poledne přinutí mravence, aby se kusadly zavěsil za žilnatinu listu asi 25 cm nad zemí, kde je relativně chladno a vlhko. A aby si zajistila, že to bude poslední úkon, který mravenec ve svém životě vykoná, „rozpojí“ svaly, které otevírají a zavírají čelisti. Tento „čelistní zámek“ nepovolí ani po smrti mravence. Jeho mrtvolka bude na listu viset dál a za několik dní se z ní uvolní zralé spóry, které brzy ovládnou další mravence.

Zdroj: BMC Ecology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme