Městský med je kvalitní. Škodlivé látky včely transformují do jedu v žihadle

Včelaři už chystají další úly před novou sezónou a kupodivu nejen na vesnicích. Například v Praze jsou k zahlédnutí včelíny na pozemku Jedličkova ústavu, nebo na střeše nákupního centra Chodov. Letos na jaře budou včely opylovat květy také v okolí mezinárodního hotelu InterContinental a nejnověji si je pořídila na své střeše také radnice v Českých Budějovicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včela, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Marie Jeanne Iliescu

Obyvatelé měst by mohli mít v budoucnu více čerstvého medu. Pomoci by tomu mohly včelíny instalované přímo v centrech obcí.

První úly se před lety objevily na několika místech v Praze. Na střeše českobudějovické radnice instaloval před několika dny první čtyři úly včelař Aleš Mikšátko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Květa Moravcová zjišťovala, jak fungují městští včelaři

„Teď po zimě tady máme troje včelky, které nám tu přezimovaly. Budeme tady mít čtyři až pět úlů, až je tedy zase rozmnožíme,“ ukazuje včelíny na pražském Vyšehradě v areálu Jedličkova ústavu Jiří Cafourek, který vede včelaře ve třech pražských obvodech.

Zeleně ve městech je poměrně hodně. A každá zeleň potřebuje opylit. Včely pak mají bohaté pole působnosti a med je pak vícedruhový z parkových rostlin, keřů či stromů. Městský med podle Jiřího Cafourka neobsahuje žádné škodlivé látky, jak by se mohli mnozí domnívat.

„Včeličky si do svého úlu nepřinesou to špatné. Ze špatných látek si vytváří jed v žihadle. Do toho medu zpracují už jen věci kvalitní,“ vysvětluje Jiří Cafourek.

Včelař Aleš Mikšátko | Foto: Martin Pokorný

Zavádění včelínů do měst není proto dobrou zprávou pro alergiky. Se zvyšujícím se počtem úlů totiž poroste pravděpodobnost, že je včela bodne. A pro mnohé z nich to může být i žihadlo poslední.

Městští včelaři chtějí počty úlů zvyšovat. Během několika dní by se měly instalovat na střeše mezinárodního hotelu InterContinental v Praze, několik let už stojí na střeše pražského nákupního centra Chodov a v Botanické zahradě.

Květa Moravcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme