V Opavě se rodí sbírka živých ovocných stromů a keřů našich prababiček
Tradiční kamenné muzeum - to nemusí být jen výstavy v teple a pod střechou. Začínají se zvětšovat možná trochu překvapivým způsobem. Slezské zemské muzeum v Opavě se pravděpodobně stane úplně prvním v republice, které bude mít na oficiálním seznamu sbírek i živé exempláře.
Právě v těchto dnech začalo budování muzejní zahrady s původními a historicky vyzkoušenými odrůdami ovocných stromů. Do dvou let návštěvníci zblízka uvidí například ty samé třešně, které měly u domu jejich prababičky.
Začíná to malou prohlídkou posledního domu, který v Opavě zbyl po tehdejším zámku. Jeho oprava je zároveň budováním sousední muzejní zahrady.
Nevyužité místo přímo v centru města je podle ředitele Slezského zemského muzea Antonína Šimčíka jako stvořené pro živou historii:
„Tím hlavním specifikem je, že zahrada bude osázena tradičními odrůdami slezských ovocných stromků. Měly by to být jabloně, hrušně, třešně, ale i rybíz.“
Už jsou vidět první zasazené stromky. Pečlivě vybrané, aby vypadaly stejně jako na dobových pohlednicích. Už jednou se o muzejní zahradu pokoušela generace na začátku minulého století, ale nepovedlo se.
Dendrologická sbírka
Toto je pokus číslo dvě. Pokud všechno vyjde, získá Opava jedno zajímavé prvenství. Souvisí to i s tím, že provozuje arboretum.
„Momentálně dokončujeme proces schvalování zápisu živých sbírkových předmětů do centrálního seznamu evidence sbírek na ministerstvu kultury. Po dokončení tohoto procesu se staneme prvním muzeem v České republice, které živou sbírku bude mít ve svém portfóliu.“
Všechno má ale nějaký háček. Muzejní zahrada znamená vybudovat kolem ní zeď nebo aspoň plot. jenže o kousek dál na jednom z opavských náměstí rozpoutala jiná zeď před lety velkou bouři.
Proto architekti podle ředitele Šimčíka moc dobře vědí, že jde o citlivou věc:
„To hrazení může mít podobu zdi, možná nějaké zdi s nějakými průhledy. Uvidíme, jak se to podaří zrealizovat.“
Muzea se v každém případě začínají rozrůstat a nepotřebují k tomu nové domy. Do konce roku 2015 si například v Opavě sáhneme na živé exponáty, na stromy a keře, které budou přitom mladší než dnešní kojenci.