Dosušeno! hlásí technické muzeum 9 let po povodních

Po devíti letech od povodní dokončilo Národní technické muzeum v Praze proces záchrany archiválií, které v srpnu 2002 promáčela velká voda. Muzeum tehdy poničené materiály zmrazilo, aby je nepoškodila plíseň a hnilobné bakterie. Postupně je pak rozmrazovalo, vysoušelo a dezinfikovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technické muzeum během rekonstrukce.

Národní technické muzeum během rekonstrukce. | Foto: Tomáš Adamec

Poslední rozmražený balíček tam k vysušení otevřeli dnes. Tato unikátní metoda podle ředitele muzea Karla Ksandra dramaticky snížila škody, které se po povodni zdály nevratné. Celý proces záchrany archiválií stál přes 25 milionů korun.

„18 miliony přispělo ministerstvo kultury a zbývajících 7 milionů se podařilo získat díky občanským iniciativám, jako je například Člověk v tísni nebo Klub za starou Prahu. Podařilo se zachránit kupodivu, je to velmi překvapivé, velmi milé, zhruba 98 procent poničených archiválií,“ uvedl ředitel Národního technického muzea a doplnil:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr v pořadu Stalo se dnes

„Samozřejmě, co se týče druhů materiálů, tak je to různé; papír je na tom lépe, fotografie jsou na tom hůře.“

Národní technické muzeum mělo před 9 lety pronajaté depozitáře ve vojenském objektu karlínské Invalidovny. Byl tam uložen archiv architektury, letecký archiv a archiv průmyslového dědictví Národního technického muzea. Při záplavách v roce 2002 voda objekt zatopila do výšky 3,5 metru.

Podle ředitele Ksandra bylo zamraženo zhruba 200 metrů krychlových archiválií, což po vysušení představovalo asi 641 tisíc plánů a 570 archivních kartonů.

Jak ředitel muzea uvedl ve Stalo se dnes, metoda zamražení a následného vysoušení dokumentů je poměrně jednoduchá, ovšem bylo potřeba se k ní složitě dopracovat.

„Přestože se zkoušely metody řekněme rychlejší, jako mikrovlnné vysoušení, tak nakonec zvítězila metoda ručního vysoušení. A myslím si, že po 9 letech můžeme konstatovat, že tato metoda, která byla doporučena Národním archivem ČR, byla jedině správná.“

V Malé galerii Národního technického muzea se dnes veřejnosti otevřela speciální výstava s názvem ‚Dosušeno!‘, která záchranu dokumentů a modelů dokumentuje. Návštěvníci se zde dozvědí, co se od roku 2002 se zmraženými sbírkami dělo.

mta, Martina Spěváčková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme