Nemocnice Na Homolce získala jako třetí na světě přístroj na léčbu srdeční arytmie

Po Madridu a Soulu je Praha třetím městem na světě, kde se používá ojedinělá technologie pro léčbu srdečních arytmií. Na kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce začala pracovat dálkově navigovaná katetrizační jednotka, která pracuje na principu elektromagnetického řízení pohybu a současně zobrazování katétru v trojrozměrném obraze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce | Foto: Filip Jandourek

„Celý proces se neprovádí manuálně jako doposud. To znamená, že lékař nestojí u pacienta, ale ovládá katétry počítačem díky elektromagnetickému poli,“ vysvětlil výhody primář kardiologie v Nemocnici Na Homolce profesor Petr Neužil.

Katétr, který získává údaje vypovídající o místě vzniku srdeční arytmie, jí nově může rovnou zneškodnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém přístroji sloužícím k léčbě arytmie mluvil s kardiologem Petrem Neužilem z Nemocnice Na Homolce Vladimír Kroc

„Nejčastěji používáme radiofrekvenční proud, to znamená, že vytváříme tepelnou energii, která zneškodní tkáň a znemožní buňce vytvářet elektrický potenciál.“

Nový postup je přínosný i proto, že katétr na místě lépe drží. Během arytmie se totiž srdce velmi rychle pohybuje. Místo normální frekvence mezi 60 a 80 dosahuje až 200.

„Tím, že jsme schopni ovládat jeho pohyb dálkovým systémem, elektromagnetickým polem, tak se daleko lépe dostaneme do všech anatomických útvarů, kam potřebujeme. Krom toho je garantovaná stabilita přítlaku katétru. To znamená, že elektromagnetické pole udrží katétr v místě probíhající srdeční arytmie.“

Přístroj může pomoct všem pacientům s touto nemocí.

„Nejčastější srdeční arytmie v populaci, je to takové epidemie současné dekády, možná dvacetiletí, je fibrilace síní. Je to dáno tím, že jednak stárneme a ona se ráda vyskytuje v pozdějším věku, ale samozřejmě také závisí na stresovém momentu.“

Často se proto vyskytuje i u lidí v produktivním věku. Najít se dá u 5 až 7 procent populace.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme