Před 20 lety se představil první chytrý telefon

Chytré telefony slaví výročí. I když se to nezdá, první takzvaný smartphone se představil přesně před 20 lety. Model IBM Simon byl první v kategorii, která teď nahrazuje klasické mobilní telefony. Vážil půl kila, nabíjet se musel každou hodinu a už v roce 1992 stál v přepočtu 16 000 korun. Za to ale uměl faxovat, odesílat maily nebo plánovat. Na trhu se přesto udržel jenom půl roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chytré telefony (ilustrační foto)

Chytré telefony (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

IBM Simon, první chytrý telefon, neuměl v porovnání s dnešními chytrými telefony podle internetového publicisty Daniela Dočekala v podstatě vůbec nic.

„Měl displej s podivnou nejasnou barvou, asi zelenočernou. Rozlišení bylo velmi malé, jen zhruba 300 bodů na nejdelší rozměr. Dnešní telefony mají běžně přes 800 bodů a samozřejmě jsou barevné, svítivé a vynikají spoustou dalších vlastností. IBM Simon neuměl ani dnešní aplikace a spoustu dalších věcí. Zajímavé na něm bylo, že se sice ovládal dotykem, ale potřebovali jste na něj pero,“ říká Dočekal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii smartphonů mluvil na Radiožurnálu internetový publicista Daniel Dočekal

„Telefon obsahoval DOS, neboli původní prastarý diskový počítačový systém. Po problémech se softwarem se dostal na trh až v roce 1994. Prodalo se ho závratných deset tisíc kusů,“ pokračuje Dočekal.

Smartphony se podle něj posléze ovládaly buď klasicky klávesnicí na telefonu. Když už byly dotykové, ovládání perem fungovalo poměrně dlouho. Řešilo se i to, jestli se perem dá psát i psací písmo a ne jen klikat na knoflíky.

„O smartphony se dlouho snažil Microsoft se svým operačním systémem Windows uzpůsobeným pro mobily. Hrozně dlouho se mu to nedařilo, protože jeho mobilní operační systém vypadal jako velká okna převedená do prostředí mobilního telefonu,“ uvádí Dočekal.

„S velkou revolucí pro smatrphony a jejich velkým rozšířením přišel až Apple se svým iPhonem a zcela to změnil. Smartphony se staly zcela dotykovými a umějí toho mnohem víc, než jsme si tehdy dokázali představit,“ dodává Dočekal.

Smartphony jsou dnes v postatě počítače. Jejich rychlost a kapacita mnohdy předčí i počítače, které jsou na úřadech nebo v některých domácnostech.

Posedlost a vyhoření

Podle mediálního analytika Tomáše Trampoty přinesly smartphony sice hodně dobrého, na druhou stranu kvůli nim vztahy mezi lidmi značně ochladly:

„Existuje řada důležitých a zásadních studií, jejichž výsledky, zejména z psychologické dílny, ukazují, že užívání a nadužívání nových technologií, textování, užívání smartphonu, a neustálé stahování emailů, když sedíme na večeři s někým blízkým má výrazné negativní psychologické aspekty.“

Mezi ně patří narcismus, těžká závislost nebo posedlost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chytrých telefonech natáčela Alžběta Havlová

„My v podstatě nevydržíme mít smartphony v kapse. Neustále si je osaháváme, hrajeme si s nimi. To je typický případ obsese technologií a samotným nástrojem,“ pokračuje Trampota.

Proto některé automobilky, třeba v Německu, svým zaměstnancům po pracovní době blokují ve služebním mobilu email. Jednoduše nechtějí, aby se přepracovali.

„Opravdu se ukázalo, že lidé, kteří jsou neustále připojeni, mohou být efektivní v krátkodobém horizontu, ale v dlouhodobém horizontu často dochází k vyhoření a k psychologickým problémům," dodává Tomáš Trampota.

Chytré mobily dnes u operátorů tvoří 80 procent všech prodaných telefonů. Na celém světě je v provozu už miliarda chytrých telefonů.

Alžběta Havlová, Petr Medek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme