Jupiter se přiblíží Zemi nejvíce za posledních 37 let

Přiblížení planet je pro astronomy unikátní příležitost k pozorování. Důvodů je hned několik. Jupiter je teď po Měsíci druhým nejjasnějším objektem na obloze. Navíc se na obloze zjevuje v nejlepší možnou dobu. Vychází se soumrakem a o půlnoci stoupá k zenitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie Jupiteru pořízená sondou Pioneer 10 při průletu 4. prosince 1973 | Foto: NASA

Jupiter se dnes k Zemi přiblíží jen na 592 milionů kilometrů. A bude viditelný pouhým okem, tedy pokud bude přát počasí a bude alespoň polojasná obloha.

Amatérští pozorovatelé, vybavení lepšími dalekohledy, uvidí mnohem víc. A to i jeho měsíce Io, Europe, Calisto a Ganymedes. A pokud ani to nebude stačit nadšeným pozorovatelům, tak v blízkosti Jupitera bude viditelná i planeta Uran.

Doloženou informaci o vůbec prvním pozorování planety Jupiter nemáme, ale odhady mluví o době před třemi až čtyřmi tisíci lety před naším letopočtem. První potvrzený záznam je z Číny. Tamní astronom Gan De pozoroval v roce 364 před Kristem měsíc planety Jupiter, zřejmě Ganymedes. A to pouhým okem.

Jupiter je největší planeta Sluneční soustavy a asi nejvíc pozornosti budí zbarvení jeho povrchu. Atmosféru Jupiteru tvoří plynný vodík, helium, metan, čpavek, vodní páry a další sloučeniny. Atmosférické mraky a bouře dokládají různorodé a rychle se měnící počasí. Charakter oblaků se mění i v řádu několika hodin.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme