Kolem Země v noci proletí malá planetka. Nebezpečí nehrozí, ujišťují vědci

Zemi během páteční noci těsně mine malá planetka. Objekt o průměru asi 50 metrů nás mine ve vzdálenosti 28 tisíc kilometrů. Podle astronomů ale nepředstavuje žádné nebezpečí. Nad českým územím bude k vidění od deváté hodiny večer.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalekohledy pro noční pozorování z terasy brněnské hvězdárny

Dalekohledy pro noční pozorování z terasy brněnské hvězdárny | Foto: Vladan Dokoupil

Podle vědců amerického vesmírného úřadu NASA se v souvislosti s asteroidem není čeho bát. „Nikdo na Zemi není v nebezpečí. Poškozená nebude ani žádná umělá družice,“ ujišťuje James Green, ředitel planerární divize NASA.

Asteroid nese označení 2012 DA 14. Je to křemičitanová skála o průměru 45 metrů. To sice nezní jako moc, ale pohybuje se rychlostí skoro osm kilometrů za sekundu a váží asi 135 tisíc tun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR

Kdyby zemský povrch zasáhl takový asteroid přímo, odpovídalo by to síle výbuchu 2,4 megatuny TNT. Ale to nehrozí, výpočty amerických vědců jsou spolehlivé.

„NASA má velmi rozsáhlý program zaměřený na sledování vesmíru, vyhledávání právě takových asteroidů a výpočet jejich dráhy,“ dodává ředitel James Green.

Planetka 2012 DA 14 sice proletí kolem Země blíž, než je výška geostacionárních družic. Spíš než nebezpečí ale představuje unikátní příležitost pro pozorování.

Nad ruským Uralem explodoval meteorit, zranil desítky lidí

Číst článek

„Zatím nikdy jsme v historii lidstva nemohli sledovat vesmírný objekt téhle velikosti, který by se dostal tak blízko,“ libuje si profesor Dante Lauretta, z Lunární a planetární laboratoře Arizonské univerzity.

Asteroidy jsou jakési "smetí" sluneční soustavy, rozdrobený materiál o velikosti od metrů až po stovky kilometrů. Planetka 2012 DA 12 je velikostí srovnatelná s asteroidem, který v roce 1908 vybuchl na Sibiři.

Pouhým okem nic neuvidíme

Na pozorování se připravují nejenom profesionální astronomové, ale také amatéři. Planetku bude možné sledovat i z území České republiky. Informace o tom, kde ho hledat, se dají snadno najít na internetu.

„Ve 20.48 se na ni opře sluneční světlo a ona začne být vidět v malých dalekohledech. Bude se pohybovat rychlostí zhruba každou minutu o jeden měsíční průměr, čili bude to docela fofr a za čtyři hodiny do jedné hodiny v noci proletí čtyři souhvězdí,“ říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Pouhým okem planetka viditelná nebude. K pozorování je navíc potřeba jasná obloha a v Česku bude zataženo. "K vidění musí být jasno, ale my jsme zapojeni do evropského projektu Gloria, máme přístup do sítě dalekohledů z celého světa," vysvětluje Suchan.

Mapa k těsnému průletu asteroidu 2012 DA14 kolem Země | Foto: ČTK

Vít Pohanka, Pavel Pavlas, Veronika Neprašová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme