Před půl stoletím vstoupil člověk do vesmíru

Když se před padesáti lety lidé probouzeli do nového dne, netušili, že vstupují do nové éry. Obletem Země v kosmické lodi Vostok ji odstartoval Jurij Gagarin, který se tak stal rázem světovou celebritou číslo jedna. Jeho senzační let v ranních hodinách 12. dubna 1961 ohromil i obyvatele tehdejšího Československa, jak dokládají archivní záznamy z našeho rozhlasového vysílání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jurij Gagarin | Foto: public domain

„Vážení přátelé, voláme vás všechny k rozhlasovým přijímačům! Poslyšte zvukový záběr, jaký ještě nikdy nebyl vysílán na vlnách rozhlasu.“

Rozhlasové stanice na celém světě přerušovaly vysílání a oznamovaly úžasnou zprávu o cestě prvního člověka do vesmíru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru provázející první let člověka do vesmíru připomněl redaktor Jaroslav Skalický

Jurij Gagarin v kosmické lodi Vostok jednou obletěl Zemi a během 108 minut se z dosud neznámého sovětského vojenského pilota stal nejpopulárnějším člověkem planety.

Atmosféru nadšení a spontánního obdivu lidí k odvážnému, a jak se později ukázalo i sympatickému muži, který se jako první dostal na oběžnou dráhu mezi nebem a zemí, vystihla dobová písnička Gustava Broma „Dobrý den, majore Gagarine“.

Úspěšného letu do vesmíru sovětská vláda náležitě využila k propagandistickým účelům. Gagarin se stal chloubou sovětského systému. Bez ohledu na to ho ale lidé všude ve světě, kam přijel, vítali s upřímnými ovacemi. Vůbec první Gagarinova zahraniční cesta vedla do Prahy.

Připomínkové akce po celém světě

50. výročí Gagarinova letu si dnes připomíná celý svět. V moskevském Kremlu se sejdou všichni kosmonauti a astronauti, kteří kdy letěli sovětskými či ruskými kosmickými plavidly. Mezi oceněnými bude i první československý kosmonaut Vladimír Remek. V horní komoře parlamentu navíc dostane spolu s prvními kosmonauty dalších zemí i nový řád Jurije Gagarina. Výročí připomenou dělostřelecké salvy v ruské metropoli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová v Ranním Radiožurnálu

Významný den v dějinách kosmonautiky oslaví posádka Mezinárodní vesmírné stanice. Prezident Dmitrij Medveděv dnes s posádkou pohovoří ze Středisku vesmírných letů. Na návštěvě Ukrajiny se bude oslavám věnovat i premiér Vladimír Putin.

Newyorská aukční síň Sotheby's bude zase dražit ruský přistávací modul, který posloužil jako poslední test před startem Vostoku s Jurijem Gagarinem na palubě. Na prvního kosmonauta světa se bude vzpomínat i v Česku.

Štefánikova hvězdárna ukáže maketu Vostoku

Už sedm minut po deváté, což je moskevský čas startu Vostoku, připomene legendární let Divadelní happening na Náměstí svobody v Brně. Happening se zopakuje v 10:55. Večer pak brněnské HaDivadlo uvede autorské představení Gagarin, po kterém vydavatelství Větrné mlýny vyhlásí výsledek literární soutěže Dopis Gagarinovi.

Štefánikova hvězdárna v Praze otevře výstavu 50 let ve vesmíru, na které představí i model kosmické lodi Vostok 1.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Štefánikovy hvězdárny v Praze Jakub Rozehnal ve Světě o osmé Rádia Česko

„Dnes je každý zvyklý na kosmické lodě ze sci-fi filmů, ale když se podívá na to, jak vypadala první kosmická loď, která před 50 lety vynesla člověka do vesmíru, tak s hrůzou zjistí, že je to taková lepší popelnice, která má zoufale málo ovládacích prvků. Ale na druhou stranu určitě natolik unikátní, že si myslím, že stojí za to něco takového vybudovat a zpřístupnit,“ řekl astronom Jakub Rozehnal.

Zájemci si mohou maketu Vostoku 1 nejen prohlédnout, ale také si vyzkoušet některé řídící prvky uvnitř modelu.

Ke světové Noci Jurije Gagarina se večer připojí rovněž český Kosmo klub, a to v restauraci Pospíšil v pražských Holešovicích, kde se pravidelně scházejí přátelé kosmonautiky.

Lenka Kabrhelová, Jaroslav Skalický, Nikola Bojčev, Marika Táborská, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme