Chyba při sčítání voleb. Komise v pražských Bohnicích prohodila hlasy pro Pavla a Babiše

Komise v jednom z okrsků v Praze 8 udělala chybu při sčítání ve druhém kole prezidentských voleb. Prohodila hlasy pro Petra Pavla a Andreje Babiše z ANO. Vyhrál tak Babiš místo Pavla, informoval Deník N s odkazem na mluvčího Prahy 8 Martina Šalka. Chybu v tuto chvíli již není možné opravit.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise sčítají hlasy pro Petra Pavla a Andreje Babiše

Komise sčítají hlasy pro Petra Pavla a Andreje Babiše | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Chyba se stala konkrétně v okrsku 8090, kam chodí volit lidé z panelového domu v Hlivické ulici v Bohnicích. Podle oficiálních údajů tam volilo předsedu ANO 317 lidí, generálovi ve výslužbě dalo hlas 169. V prvním kole tam přitom výrazně vyhrál Petr Pavel.

‚Jezulátko nezabralo.‘ Babišovi se nepodařilo získat věřící voliče, v katolických oblastech s Pavlem prohrál

Číst článek

„Došlo k chybě při sčítání,“ potvrdil pro Deník N mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. „Spočítali to sice správně, ale potom ten výsledek připočetli jinému kandidátovi,“ dodal.

Volební komise mají 24 hodin na opravu, Praha 8 ale na chybu přišla pozdě. Opravit se tak v tuto chvíli již nedá. Jediný způsob, jak chybné výsledky napravit, je podat podnět k Nejvyššímu správnímu soudu. Udělat to může kdokoli, má na to sedm dnů.

Záměna počtu hlasů by ale celorepublikový výsledek nijak neovlivnila. Pavel získal celkem 58,32 procenta hlasů a Babiše porazil zhruba o 960 tisíc hlasů. V Praze obdržel vítězný kandidát přes 76,37 procenta hlasů, nejvíc ze všech krajů.

Bohnický panelový dům v Hlivické ulici byl při pohledu na povolební mapu jako jediný v oblasti byl zbarven do jiné barvy | Zdroj: Český rozhlas

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme