Babiš přilákal voliče SPD. Pavel kromě vládních hlasů těžil i z podpory ANO a stran mimo Sněmovnu

Až 330 tisíc lidí, kteří v posledních sněmovních volbách volili SPD, vyjádřili ve druhém kole podporu Andrej Babišovi (ANO). Nově zvolený prezident Petr Pavel sice získal většinu podporovatelů koalic Spolu a PirStan, k vítězství by mu to však nestačilo. Významnou podporu - 680 tisíc hlasů - mu vyjádřili voliči neparlamentních stran. Ve druhém kolem prezidentských voleb se nakonec k jeho jménu přiklonilo i 170 tisíc příznivců ANO.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graf si můžete zvětšit na celou obrazovku.

Politická uskupení dala voličům již dopředu přesný návod, koho volit. Expremiér Andrej Babiš se o prezidentský post ucházel jako kandidát hnutí ANO, koalice Spolu označila ještě před prvním kolem za přijatelnou hned trojici kandidátů, mezi nimi i Petra Pavla.

Nově zvolený prezident Pavel získal od podporovatelů vládní pětikoalice Spolu a PirStan z roku 2021 na 2,16 milionu hlasů. To by však k vítězství nad Babišem nestačilo. Z analýzy PAQ Research a Českého rozhlasu vyplývá, že expremiérova protikandidáta volilo ve druhém kole i 170 tisíc lidí, kteří naposledy ve sněmovních volbách vhodili svůj hlas hnutí ANO.

CO JE ANALÝZA EKOLOGICKOU INFERENCÍ

Pro odhad z okrskových dat PAQ využil metodu takzvané ekologické inference. Hledá nejpravděpodobnější podobu přelivů tak, aby to odpovídalo výsledkům v 15 tisíc okrscích ve volbách 2021 a kolech letošní prezidentské volby. V modelu se snažíme dosáhnout dostatečně konvergece a minimalizaci náhodných přelivů. Přesto je model přibližný, a to zejména u menších přelivů a chování nevoličů.

Zhruba 60 tisíc podporovatelů hnutí SPD ze stejných voleb se ve druhém kole rozhodlo pro Pavla, což znamená zdvojnásobení podpory těchto voličů oproti prvnímu kolu. Pavel získal také dalších zhruba 900 tisíc hlasů od voličů neparlamentních stran a nevoličů.

Předseda hnutí ANO výsledek ve druhém kole opřel kromě svého elektorátu také o hlasy od voličů hnutí SPD, kteří mu přispěli zhruba 330 tisíci hlasy, a zhruba o čtvrt milionu příznivců neparlamentních stran.

„Kdyby tyto voliče získalo hnutí ANO pro sebe v dalších volbách a vytěžilo i někoho ze stovek tisíc lidí, kteří ve sněmovních volbách nevolí, a nyní přišli, může z toho těžit v dalších volbách,“ myslí si sociolog Daniel Prokop.

Dalších zhruba 640 tisíc lidí přišlo Babiše podpořit ve druhém kole, i když se do sněmovních voleb v roce 2021 nezapojili.

Graf si můžete zvětšit na celou obrazovku.

Vít Kubant, Petr Kočí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme