Mýtus Praha vs. zbytek Česka neplatí: Drahoš bodoval ve větších městech, Zeman ovládl venkov

Mýtus Praha versus zbytek Česka neplatí. Ukazují to podrobné volební výsledky podle velikosti obcí. Současný prezident Miloš Zeman oslovil voliče na vesnicích i v malých a středních městech. Jiří Drahoš ho pak včetně hlavního města předstihl například i v Liberci, Brně, Zlíně, Hradci Králové či Olomouci. Jinde byly výsledky těsné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Miloš Zeman oslovil voliče na vesnicích i v malých a středních městech, Jiří Drahoš zvítězil v krajských městech. | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od voličů dostal znovuzvolený prezident více hlasů než před pěti lety, ale vyhrál s menším rozdílem. Zeman zvítězil v deseti krajích, Drahoš ve čtyřech krajích a také v zahraničí. Celkem získal Zeman 51,36 procenta hlasů, Drahoše volilo 48,63 procenta lidí. Volební účast byla 66,6 procenta, což je třetí nejvyšší v historii samostatného Česka. Celý text si můžete přečíst ZDE.

Rozdíl: 152 tisíc hlasů

Praha, České Budějovice, Plzeň, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Brno, Olomouc, Zlín. Všude tam nabral voliče Jiří Drahoš. Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš tak zvítězil ve většině krajských měst. Ani tak mu to ale na vítězství v druhém kole prezidentských voleb nestačilo. Porazila ho současná hlava státu Miloš Zeman, a to s výsledkem více než 2,8 milionu hlasů.

Zeman vyhrál nejvýrazněji v Moravskoslezském kraji. Celkově v Čechách zvítězil Drahoš v poměru 52:48 procentům hlasů, na Moravě ho Zeman porazil poměrem hlasů 57:43. Absolutní rozdíl mezi platnými hlasy dělá 152 184.

  • vesnice (do 1999 obyvatel)
  • malá města (2000–9999)
  • střední města (10 000–49 999)
  • velká města (nad 50 000)

Podrobné výsledky ukazují data Českého statistického úřadu. Ten v přehledu rozlišuje, kde kandidát získával a kde ztrácel v závislosti na velikost obce (viz box vpravo).

Zcela konkrétně: v hlavním městě obdržel bývalý šéf Akademie věd bezmála sedmdesát procent hlasů, tedy asi 446 tisíc hlasů. Vítěz voleb Zeman za ním zaostal o zhruba 243 tisíc hlasů.

O jedenáct procent hlasů méně získal Drahoš v Brně, obálku s jeho jménem vhodilo do volební urny zhruba 57 procent voličů, tedy asi 23 tisíc lidí. Jeho výsledných 115 tisíc hlasů Zeman nedohnal, v Brně obdržel 85 tisíc hlasů.

Těsné výsledky

'Pražská kavárna bude muset zavřít ústa. Shut up.' Podívejte se na setkání prezidentů Klause a Zemana

Číst článek

V Ústí nad Labem naopak s přehledem zvítězila současná hlava státu. Jméno Miloše Zemana vhodilo do volební urny necelých 58 procent tamních voličů. Pro Jiřího Drahoše hlasovalo o šest tisíc lidí méně.

Těsné výsledky, například o pár desetin procent, byly v Karlových Varech, o pár jednotek pak v Olomouci nebo Jihlavě.

Největšího rozdílu dosáhli prezidentští kandidáti v Ostravě. Pro porovnání: současného prezidenta tam volilo necelých 63 procent lidí, tedy asi 87 tisíc voličů. Oproti tomu Drahoše chtělo za hlavu státu 37 procent obyvatel - necelých 52 tisíc lidí.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme