Zeman zůstává na Hradě. Dostal přes 2,8 milionu hlasů, o 150 tisíc více než Drahoš

Miloš Zeman vyhrál druhou přímou prezidentskou volbu. Ve finále porazil Jiřího Drahoše s 2 853 390 hlasy (51,37 %). Volební účast dosáhla 66,6 procentům. Bývalý předseda Akademie věd získal 2 701 206 hlasů (48,63 %), těsně před ukončením sčítání hlasů uznal porážku a Zemanovi pogratuloval. Prezident poděkoval pouze voličům Drahoše.

Praha (Aktualizováno: 17:50 27. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a mluvčí Jiří Ovčáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Zeman získal o 152 184 hlasů více než během první přímé volby před pěti lety.  Prezidentské finále přišel rozhodnout rekordní počet voličů, odevzdali více než 5,5 milionu hlasů.

Zeman vyhrál v 10 krajích, Drahoš ve 4

Dosavadní prezident zvítězil v deseti krajích, Drahoš ve čtyřech včetně Prahy. Drahoš uspěl také u Čechů v zahraničí. Voliči přednost Drahošovi ve Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Zeman vyhrál ve všech ostatních, nejvýrazněji v Moravskoslezském kraji. Celkově v Čechách zvítězil Drahoš v poměru 52:48 procentům hlasů, na Moravě ho Zeman porazil poměrem hlasů 57:43.

Prezident obhajující svůj post Miloš Zeman a kandidát na prezidenta Jiří Drahoš | Foto: Pražský hrad/Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Zemanova druhá inaugurace se podle prezidentova kancléře Vratislava Mlynáře bude konat tak jako před pěti lety 8. března na Pražském hradě při společné schůzi Sněmovny a Senátu.

Zeman: Budu pracovat stejně

„Těším se na pět let plného pracovního nasazení. Budu pracovat tak, jako jsem pracoval dosud," slíbil Zeman. Jeho soupeř, akademik Drahoš, mu poblahopřál. "Gratuluji vítězi voleb Miloši Zemanovi. Nezvítězili jsme a neprohráli jsme," řekl Drahoš. Dodal, že neodchází z veřejného života.

První výsledky druhého kola prezidentské volby přišly zhruba 15 minut po uzavření volebních místností. Volební místnosti se uzavřely ve 14 hodin.

Zahraniční média souboj Zemana s Drahošem popisují vesměs jako duel mezi proruským a protiimigračním politickým veteránem na straně jedné a proevropským akademikem a politickým nováčkem na straně druhé.

Podle serveru BBC hlasování ukázalo na rozdíly mezi voliči s nižšími příjmy a nižším vzděláním žijícími na venkově, kteří podporují spíše Zemana, a bohatšími obyvateli větších měst, kteří se přiklánějí k Drahošovi.

Ondřej Golis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme