Největší přepočítání hlasů v historii. Nejvyšší správní soud si vyžádal volební dokumentaci z 915 okrsků

Nejvyšší správní soud (NSS) bude muset během příštího týdne prohlédnout a zkontrolovat volební lístky z 915 volebních okrsků Středočeského kraje. Důvodem je stížnost voliče, podle kterého nebyl jeho hlas zohledněný. Podobná situace přitom měla nastat i u dalších lidí. „V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával“, poznamenal ve čtvrtek předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební lístek (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Řezník, Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší správní soud ve čtvrtek přistoupil k přepočítávání preferenčních hlasů. Důvodem je stížnost jednoho z voličů, který podal návrh na neplatnost volby kandidátů zvolených v říjnových parlamentních volbách za Občanskou demokratickou stranu ve Středočeském kraji.

Některé volební komise pochybně započítávaly hlasy. Podle výsledků všichni kroužkovali, voliči to popírají

Číst článek

Stěžovatel tvrdí, že ve volebních okrscích, které i přímo označil, volební komise nesprávně nezapočítaly přednostní hlasy pro Mgr. Martina Kupku.

K jejich nezohlednění přitom mělo dojít, protože byl uveden na druhé rubové straně hlasovacího lístku. Stěžovatel také uvedl, že další jím označené okrskové volební komise nesprávně počítaly přednostní hlasy pro všechny kandidáty Občanské demokratické strany.

Ze statistických dat podle něj totiž vyplývá, že komise automaticky přidělovaly přednostní hlasy prvním čtyřem kandidátům na hlasovacích lístcích, přestože voliči žádný přednostní hlas pro tyto kandidáty neuplatnili.

Volební senát se pro přepočítání přednostních hlasů udělených pro kandidáty ODS rozhodl poté, kdy si vyžádal volební dokumentaci ze šesti volebních okrsků Středočeského kraje. Jde konkrétně o Benešov č. 22, Velký Borek č. 1, Řevnice č. 2, Kojetice č. 1, Poříčany č. 1 a Hrdlořezy č. 1.

'Kroužkoval jsem, ale hlas nezapočítali.' Nejvyšší správní soud eviduje první stížnosti na sněmovní volby

Číst článek

Úkol pro 100 zaměstnanců

„Z přepočítání přednostních hlasů v těchto okrscích Nejvyšší správní soud seznal, že tzv. významná indicie porušení zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, kterou Nejvyšší správní soud podle své judikatury vyžaduje, aby mohlo dojít k přezkoumání volební dokumentace, se potvrdila,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

V příštím týdnu proto bude preferenční hlasy přepočítávat více než 100 zaměstnanců soudu. Celkem musí zkontrolovat volební lístky z 915 volebních okrsků Středočeského kraje.

„V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával“, poznamenal předseda volebního senátu Tomáš Langášek. „S ohledem na svolání zasedání Poslanecké sněmovny na pondělí 20. listopadu 2017 jsme také bezprecedentně nařídili veřejné jednání v této věci na neděli 19. listopadu 2017 ve 13 hodin“, doplnil.

Použili jsme špatnou metodu sčítání preferenčních hlasů, přiznali členové volebních komisí ve Slivenci

Číst článek

Nesrovnalostí si všimli datoví novináři 

Na podezřele vysoké preferenční hlasy jako první upozornili datoví novináři Českého rozhlasu. Konkrétně si nesrovnalostí všimli v jednom z okrsků v Praze-Slivenci, další podezřelá data zaznamenali i v Plzni a Ostravě.

Podle oficiálních výsledků Českého statistického úřadu v těchto okrscích u letošních parlamentních voleb využilo možnost zakroužkovat čtyři kandidáty víc než 99 procent voličů. Jak ale následně zjistil Radiožurnál, celá řada zdejších voličů, nevyužila ani jeden preferenční hlas. 

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme