Poslední střet před volbami: kolbištěm lídrů byla superdebata Českého rozhlasu

Předvolební superdebata Českého rozhlasu. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Předvolební souboj stran a hnutí, které usilují o úspěch v parlamentních volbách, vrcholí. Poslední debatu s lídry nabídly od 12.30 stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus.

Praha (Aktualizováno: 13:59 20. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve studiu se při poslední debatě před volbami sešli Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Petr Fiala (ODS), Miroslav Kalousek (TOP 09), Lubomír Zaorálek (ČSSD), Martin Stropnický (ANO), Vojtěch Filip (KSČM), Tomio Okamura (SPD), Ivan Bartoš (Piráti), Jan Farský (STAN) a Matěj Stropnický (Zelení). Diskuse skončila přesně minutu před otevřením volebních místností. 

V čem budou volby zlomové

V čem budou parlamentní volby zlomové? Místopředseda ANO Martin Stropnický se domnívá, že voliči musí rozhodnout, jestli se politika zbaví klientelismu, jestli se oddělí politika od vnějších vlivů.

Podle předsedy ODS Petra Fialy rozhodnou voliči, „jestli spadneme na politické dno“. „Hrozí, že komunisté se přímo nebo nepřímo dostanou do vlády,“ řekl Fiala Radiožurnálu. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka jsou každé volby zlomové. „Lidé se musí rozhodnout, jestli zvolí něco nového s rizikem toho, že to nedopadne,“ dodal předseda KDU-ČSL.

Pro Piráty a Ivana Bartoše je důležitá změna společnosti z industriálně průmyslové na vzdělanostní a informační. Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) budou volby klíčové v otázce svobody „každého z nás“ a v zahraničně politické situaci. „Musíme se rozhodnout, jestli budeme v rychlém pruhu evropské unie, anebo jestli oslabíme svou pozici v NATO a EU a budeme mít osud jako Ukrajinci,“ dodal předseda TOP 09.

Zásadní pro Tomia Okamuru, předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura, je jestli „budeme ve státě, kde rozhodují občané nebo stranické špičky“, požaduje přímou odpovědnost politiků.

„Chceme zůstat v NATO a Evropské unii, které nejsou ideální, je o čem jednat,“ řekl předseda STAN Jan Farský. Starostové se nechtějí dívat se do Chorvatska, ale třeba do Estonska.

'Štípněte nám kód!' Nabízíme sdílení sčítací volební aplikace

Číst článek

Pro KSČM důležité je rozhodnout, jestli bude dodržena Ústava a lidé budou moci rozhodovat v referendu. „Druhá věc, která je zlomová, postupně se promlčují privatizační zločiny v 90. let. Někteří chtějí zastřít tyto zločiny. Někde ty peníze jsou, někdo je ukradl a stále není platný zákon o nepromlčitelnosti těchto zákonů. Spravedlnost musí být pro všechny,“ řekl předseda Vojtěch Filip (KSČM).

Podle Matěje Stropnického (Zelení) se musíme rozhodnout, jestli budeme dál zaostávat, nebo jestli budeme modernizovat. „Česko musí říct, že chce být v jádru EU a mělo by začít příprava přijetí eura,“ dodal předseda Zelených.

Volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odmítá apokalypsy. „Nebojím se voleb, nebojím se výsledků. Před čtyřmi roky jsme převzali zemi v rozkladu a dneska je situace mnohem lepší,“ dodal Zaorálek.

Spolupráce

Většina představitelů stran a hnutí vyloučila případnou spolupráci s KSČM a SPD. „Vylučujeme komunisty a SPD,“ řekl Martin Stropnický z ANO. „Nebudeme spolupracovat s komunisty, extremisty a Babišem. Předložili jsme Vyšehradskou deklaraci pro vstup do vlády, která nás zavazuje,“ řekl Fiala z ODS.

I Piráti mají svůj program. „V něm jsme vyloučili SPD a KSČM a také se stranami, ve kterých jsou lidé s korupční minulost. Tedy nejen Babiš a Faltýnek, ale chceme vyvolat sebereflexi ve stranách, třeba Sobotka a OKD. Máme 20 podmínek, o kterých chceme vyjednávat,“ řekl Bartoš.

Matěj Stropnický vyloučil také oba subjekty. „Zelení ale klidně budou ostrou opozicí. Vláda bude buď založená na Babišovi, nebo to bude pelmeň několika stran. Klidně budeme v opozici,“ řekl předseda Zelených.

Lidovci odmítají být ve vládě s komunisty a SPD. „Ale nejen ve vládě. Pokud vznikne menšinová vláda s podporou malých stran, tak je také podporovat nebudeme. Odmítáme také vládu s trestně stíhanými lidmi,“ dodal Nělobrádek.

„Starostové odmítají spolupracovat se stranami s demokratickým deficitem, s hnutím jednoho muže, tedy ANO, se stranami jedné ideologie, tedy s komunisty, a s obchodníkem se strachem, tedy Okamurou,“ řekl Farský.

Analýza #volby2017: O co hrají jednotlivé strany a prezident?

Číst článek

TOP 09 do vlády nepůjde jen s ANO a komunisty. „Představují si autokratičtější vládu než liberální demokracii. Jinak jsme připravení s každou stranou hledat kompromis,“ řekl Kalousek.

„Do vlády nepůjdeme s nikým, kdo neodsouhlasí body našeho programu. Nejsme političtí obchodníci. Nepůjdeme do vlády s trestně stíhaným premiérem a lidmi, kteří notoricky neříkají pravdu, takže se Sobotkou a Kalouskem,“ popsal Okamura.

Komunisté jsou připraveni spolupracovat se všemi politickými stranami, které dostanou důvěru od voličů. „Preferujeme politickou shodu. Není pro nás ale problém být v opozici. Vyřazování stran není demokracie,“ vysvětlil Filip.

Volební lídr Zaorálek odmítl na otázku Jana Pokorného odpovědět.

Snižování daní

Jediná strana, která nechce snížit daně, jsou Zelení. „Je tu nespravedlivé daňové prostředí. Minulé vlády ODS zrušily progresivní zdanění. Chceme ho znovu zavést. Nechceme snižovat daně. Všichni říkají, jak zvýší platy a budou stavět, ale z čeho to zaplatí?“ ptal se Matěj Stropnický.

Progresivní daň chce i ČSSD. „Chceme zdanit velké banky a velké podniky. Naopak snížit daně chceme malým a středním podnikům a lidem s příjmy pod 80 000 korun,“ řekl Zaorálek. Podle něj je EET manažersky zpackaná a účtenkovka také.

Jak volí vojáci v zahraničí? Jeli jsme na ambasádu v konvoji a se zbraněmi, vzpomíná plukovník

Číst článek

Diferenciované daně nejen pro lidi, ale i pro firmy požadují komunisté. „Je potřeba snížit daň firmám s příjmy do 20 milionů ročně. O té hranici můžeme diskutovat,“ dodal Filip.

„Daně samozřejmě snížit chceme. Stát musí fungovat efektivněji a musí zeštíhlet. Chceme snížit odvody z práce lidí, snížit sociální pojištění o osm procent, zjednodušit odvody, kontroly, byrokracii,“ řekl Kalousek z TOP 09.

V době ekonomického růstu chtějí snižovat daně i občanští demokraté. „Chceme zjednodušit a snížit DPH na dvě sazby, nižší 10 a vyšší 19 procent a místo EET, které chceme zrušit, chceme zavést menší firmy podnikatelské licence,“ popsal Fiala. „Daně musíme snižovat hlavně pracujícím rodičům. Chceme na poplatníka slevu na daních 6000 navíc,“ dodal lidovecký předseda Bělobrádek.

K urnám může přijít až 370 tisíc prvovoličů. V pátek mohou volit i ti, kterým nebylo 18 let

Číst článek

Martin Stropnický řekl, že ANO podporuje snižování daní v závislosti na hospodářském růstu. „Předvídatelnost a stabilita je klíčová. Tato vláda přinesla určitou stabilitu. Chceme snižovat DPH, přeřadit některé základní potraviny do nejnižší sazby, chceme vyjmout z EET podnikatele s paušální daní do 500 000 ročně, stejně jako bufety, drobné obchůdky. Vnímáme námitky lidí.“

„Daně se mohou snížit o 1,6 procentního bodu. Chceme z EET vyjmout e-shopy a platby kartou,“ řekl lídr Pirátů Bartoš.

SPD podle svého předsedy odmítá zvyšování daní. „Chceme snížit DPH o jedno procento. Musíme podpořit slušné a řádné, a ne nepřizpůsobivé. Musíme nastartovat demografickou křivku,“ popsal Okamura.

STAN chce také snížit daně, ale je proti daňovým revolucím. „Škodí přepisování zákonů. Máme jednu z nejhorších prevencí ve zdravotnictví. Pokud budou lidé chodit na preventivní prohlídky, sníží se jim odvody na zdravotní pojištění,“ řekl Farský.

dbr, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme