Sedm mil pod mořem. Tři cestovatelé se podívají na dno Mariánského příkopu

Tři cestovatelé mají možnost se podívat na nejnižší známý bod Země, který se nachází 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu. Je to místo, na které se dostalo méně lidí, než kolik se jich procházelo po Měsíci. Mezi ty, kdo nejhlubšího bodu Pacifiku dosáhli v minulosti, patří třeba americký režisér James Cameron.

Tento článek je více než rok starý.

Guam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V moři každý rok skončí miliony tun plastu. Proto není tak moc překvapivé, že na umělou hmotu narazila i výzkumná ponorka, která se spustila na nejhlubší místo planety

Na nejnižší bod Země zatím sestoupilo jen sedm lidí. Letos v červenci přibude dalších osm. | Foto: Atlantic Productions for Discovery Channel | Zdroj: Reuters

Prohlubeň Challenger (v angličtině Challenger Deep, pozn. red.) je nejhlubší známé místo na světě. Nachází se téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu a je součástí Mariánského příkopu. Společnost EYOS Expeditions spolu s Caladan Oceanic nabídne třem turistům ponor s vědci. Své zákazníky láká především na výjimečnost a vzácnost zážitku. Podle deníku Independent cesta vyjde na 620 tisíc liber, tedy v přepočtu na více než 18 milionů korun. 

Prohlubeň Challenger

Nejnižším bodem na Zemi je prohlubeň Challenger. Na její přesné hloubce se však lidé neshodují. Vědci z Centra mapování pobřeží a oceánů Spojených států například odhadují její hloubku na 10 994 metrů pod hladinou moře s přesností na 40 metrů. Společnost EYOS Expeditions, která nyní nabízí sestup třem obyčejným lidem, uvádí hloubku 10 928 metrů. Vědci se však shodují na tom, že se jedná o nejnižší místo na světě.

Nejhlubší místo světa doposud navštívilo jen sedm lidí. Více lidí bylo například na Měsíci, na kterém stanulo již 12 kosmonautů.

„Tři ‚odborníci mise‘ (tak nazývá organizátorská společnost bohaté cestovatele, které se na dno podívají, pozn. red.) se přidají k nám na palubu v červenci a budou mezi prvními 15 lidmi, kteří kdy dosáhli prohlubně Challenger v hloubce 10 928 metrů,“ láká potencionální zájemce Rob McCallum, zakládající partner společnosti EYOS Expeditions.

EYOS announced a first ever opportunity to dive the Mariana Trench & support exploratory science. Three Mission Specialists will join us in June and be in the first 15 humans to reach the bottom of the Challenger Deep at 10,928 meters deep bit.ly/3cnOHvP📸@Reeve

18:30 – 02. 03. 2020

5 8

Doposud posledním člověkem, který sestoupil na dno Mariánského příkopu, je James Cameron. Slavný režisér, tvůrce úspěšných filmů Titanik a Avatar, se roku 2015 stal prvním člověkem po 50 letech, který na dno dorazil.

Světový rekord: 10 927 metrů. Na dně Mariánského příkopu objevila ponorka nové druhy i plasty

Číst článek

Rob McCallum na webu společnosti výjimečnost zážitku: „Je to ta nejexkluzivnější destinace na Zemi. Zatím jen tři lidské posádky dosáhly dna prohlubně Challenger a více lidí bylo na Měsíci než na dně oceánu. Čtyři tisíce lidí byly na Everestu, 562 ve vesmíru, ale doposud jen sedm jich zdolalo prohlubeň Challenger.“

Každý ponor bude trvat 14 hodin. Jen sestup, téměř 11 kilometrů dlouhý, zabere 4 hodiny. Další 4 hodiny stráví potápěči na mořském dně, kde budou zkoumat výjimečné prostředí a  filmovat neznámé a vzácné živočišné druhy této planety.

Expedice v Ohnivém kruhu

Celá expedice bude trvat půl roku a její součástí budou ponory na různých místech v Ohnivém kruhu, tedy v Tichomořském lemu, který se vyznačuje častými zemětřeseními a sopečnou erupcí. Podle serveru CNN se ale tři cestovatelé připojí jen v červenci na přibližně osm dní.

Ohnivý kruh

Ohnivým kruhem je označované pásmo kolem Tichého oceánu. Je charakteristické častým výskytem zemětřesení a sopečné činnosti. Oblast je dlouhá 40 tisíc kilometrů a dochází v ní k 90 % všech zemětřesení. Způsobuje to pohyb litosférických desek, které se o sebe třou.

Na dno Mariánského příkopu sestoupí v ponorce jménem Limiting Factor. Tato ponorka má za sebou tlakové testy a měla by zvládnout sestup až do 14 000 metrů. Již pětkrát byla na dně Mariánského příkopu. Podle společnosti EYOS je to jediná ponorka na světě, která je schopna se potopit vícekrát do takovéto hloubky.

McCallum uvedl, že se cestovatelé nemusí bát. „Během ponoru je posádka ponorky chráněna 9 centimetrů širokou vrstvou titania a neucítí vůbec žádné změny tlaku,“ říká. I proto také tři turisté-potápěči nepotřebují před sestupem speciální výcvik.

Robert McCallum dodává: „Po nalodění se odborníci mise stanou plně integrovanými členy týmu a můžou pomoci s prací našim specialistům na sonary a mapy, technikům ponorky, týmu filmové produkce, manažerům expedice i posádce lodi, aby zjistili složitost a výzvy ponorů do velké hloubky.“

Barbora Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme