Pardubický cestovatel si v garáži postavil kánoi a vyrazil v ní do Hamburku

Překonat téměř tisíc kilometrů a dvě řeky v jedné vlastnoručně vyrobené lodi. Tak by se dal v krátkosti popsat nápad Petra Tlapáka z pardubického Žižína. Cestovatel postavil loď, se kterou plánuje dojet po Chrudimce a následně po Labi až do německého Hamburku, kde nejdelší česká řeka ústí do Severního moře.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastní loď si Petr Tlapák postavil v garáži. | Foto: Josef Ženatý | Zdroj: Český rozhlas

Na svou cestu vyrazil Petr Tlapák v úterý v podvečer. První večer se přitom zastavil v Mněticích nedaleko Pardubic, aby loď představil kamarádům i dalším lidem. Jeho kánoe má jméno Chrudimka.

„Kdybych počítal jen čas na stavbu té kánoe, tak si myslím, že to je okolo tisíce hodin. Musel jsem si kvůli tomu koupit různé vybavení do dílny, stavěl jsem to v garáži, kde byly omezené prostory. Loď má 4,9 m, moje garáž má 5,2 m," říká Petr Tlapák.

Loď je specifická tím, že je ze dřeva ze Severní Ameriky, které je lehké. Kánoe má přibližně 20 kilogramů. Cenu kánoe odhaduje Petr Tlapák asi na 22 tisíc korun. „Pokud bych nepočítal práci, tak za materiál a nějaké nástroje jsem dal zhruba dvaadvacet tisíc korun. Ta loď je ze čtyř prken, každé stálo dva a půl tisíce. Pak ještě ty pracovní nástroje, co jsem doma neměl," přibližuje cestovatel.

Se svou lodí se cestovatel pochlubil přátelům. | Foto: Josef Ženatý

„Chtěl jsem si vždy vyrobit nějakou loď. Šel jsem k internetu, začal jsem se o to zajímat. Našel jsem nějaké knížky," dodává Petr Tlapák, kde se pro vzhled netradiční kánoe inspiroval.

Svou cestou by Petr Tlapák rád zviditelnil i domovskou obec Žižín. „Možná není samotným účelem tam dojet. Dělám to i z toho důvodu, aby byl Žižín viděn v lepším světle. Protože je to malá vesnička, kterou každý na mapě přejede prstem, protože jsou to v podstatě dvě zatáčky," říká.

Takzvanou kanadskou kánoi stavěl Petr Tlapák ve své garáži čtyři roky. Poslední úpravy na ní dělal ještě v pondělí odpoledne. Téměř tisíc kilometrů dlouhou cestu do Hamburku chce zvládnout maximálně za třicet dní.

Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme