Internetový sexuální predátor se mi naboural do webkamery a sledoval, jak se převlékám, říká Monika

Půl roku si dvanáctiletá Monika myslela, že si přes internet píše s jen o něco starším sympatickým klukem a prožívá svou první velkou lásku. Ptal se jí na školu i na koníčky, ale bavili se čím dál častěji také o sexu. Monika netušila, že na druhé straně je predátor ve věku jejího dědy. Seriál Radiožurnálu Pojď si se mnou psát… odkrývá podoby internetových sexuálních útoků.

Seriál Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes 22letá Monika se Radiožurnálu svěřila se svou zkušeností s internetovými predátory | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Monika je drobná světlovláska, které je dnes 22 let a studuje vysokou školu. O internetovém sexuálním predátorovi dokáže mluvit i díky tomu, že chodila několik let k psycholožce. Ve svém pokoji v Praze ukazuje místo, kde se konverzace odehrávala: „Mám to tady trošku přemístěné. Stůl, kde jsem měla počítač, je na jiném místě,“ upřesňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Monika: Naboural se mi do webkamery a sledoval, jak se převlékám

Svůj příběh se Monika rozhodla sdílet v rámci dokumentu V síti režiséra Víta Klusáka, který je od minulého týdne v kinech.

Petr a Pavel

Monika chodila na gymnázium a nejlepší kamarádka se jí svěřila, že se přes internet seznámila se sympaťákem Petrem a virtuálně s ním chodí. „Bylo nám dvanáct, ani jsme vlastně nevěděly, co to znamená s někým chodit,“ popisuje.

Petr měl patnáctiletého bratra Pavla, hezkého kluka z Roudnice nad Labem, se kterým si začala psát Monika: „Pro nás to bylo jako sen – to, že se někomu líbíme a že nás někdo má rád,“ vysvětluje.

Propracovaná identita

Sourozenci Petr a Pavel ale reálně neexistovali. Jejich fotky predátor našel na internetu a vydával se za oba. Na facebooku vytvořil i fiktivní profil jejich sestry, kamarádů a příbuzných:

„Měl to hrozně promakané – jeden a ten samý člověk si vytvořil plno profilů, vytvořil celou propracovanou rodinu. Ta si vzájemně psala na zeď facebooku. Každý profil měl svoji minulost, svoje fotky z dětství…“

Predátor měl pokaždé jinou výmluvu, proč nemůže během videohovoru zrovna mluvit nebo ukázat svůj obličej.

„Bylo to postupné. Měsíc jsme si psali. Chtěl třeba, abych se připojila na skype a usmála se, ale on si webkameru nikdy nezapínal,“ popisuje Monika.

„Vždycky měl nějakou adekvátní výmluvu, abych mu jako dvanáctiletá holka věřila. Měl i vypnutý mikrofon – říkal, že ho má rozbitý, že mu do něj brácha Petr vylil limonádu a nemá zrovna peníze na opravu.“

Z natáčení dokumentu V síti | Foto: Milan Jaroš | Zdroj: Aerofilms

Muž začal postupně dívku ovládat, stále víc a víc si chtěl psát o sexuálních tématech. „Říkal, že když půjdu spát, že ho nemám ráda. Tak jsem s ním třeba do čtyř hodin do rána chatovala. Nechtěla jsem, aby byl na mě naštvaný. Pak jsem vstávala v šest hodin do školy. Byla jsem pořád nemocná,“ vzpomíná studentka.

Viděl všechno v přímém přenosu

Po půl roce psaní se měla Monika s údajným Pavlem osobně sejít. Noc předtím to ale zjistila její matka a na schůzku ji nepustila. Predátor byl agresivní a začal Moniku vydírat přes choulostivé fotky, které si tajně pořizoval. Připojil se totiž tajně k její webkameře a všechno si nahrával.

Dokument V síti o zneužívání dětí na internetu líčí důmyslnou past na sexuální predátory i diváka

Číst článek

„Zpětně jsem si uvědomila, že mi poslal odkaz, na který jsem klikla, a on se mi naboural do webkamery. Sledoval mě, kdykoli jsem měla na stole zapnutý počítač. Viděl, jak se tady převlékám, jak tady chodím nahá. Také viděl, jak se snažím začít s nějakým uspokojováním. Měl to všechno v přímém přenosu.“

Třicet obětí, tříletá podmínka

Pak Monika náhodou zjistila mužovo telefonní číslo a chvíli s ním mluvila. „Byl to po hlase starý pán, bylo to fakt nepříjemný. Ptala jsem se, proč to dělá, a on odpověděl, že ho to baví a že to bude dělat dál,“ popisuje prožitý šok.

Případ následně převzala policie. Zjistila, že stejný sexuální predátor s iniciálami P. G. komunikoval s více než třiceti nezletilými dívkami. V roce 2014 dostal podmínku za tři trestné činy, které souvisejí s dětskou pornografií a ohrožováním výchovy dítěte.

Veronika Hlaváčová, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme