Kamarádské obejmutí by mělo podle vědkyň trvat pět až deset sekund. Na technice tolik nezáleží

Jak dlouho by mělo trvat kamarádské obejmutí, aby z toho obě strany měly co největší zdravotní užitek? Tuhle otázku si položily autorky britské studie, která vyšla v časopise Acta Psychologica. V době, která fyzické blízkosti nepřeje, došly k závěru, že správné objetí by mělo trvat pět až deset sekund.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Při objímání se uvolňuje oxytocin, takzvaný hormon lásky, a ten posiluje naše vazby k ostatním lidem,“ popsala BBC Američanka Samantha Hessová, která se specializuje na objímání | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Tým vedený Annou Lenou Dürenovou z Goldsmiths, University of London zkoumal vliv trvání objetí, jeho styl s ohledem na to, zda se objímají dva muži nebo dvě ženy, i na citovou blízkost objímajících se lidí.

Když lidé chtějí přestat kouřit, elektronické cigarety jim nepomůžou, ukazuje studie

Číst článek

„Při objímání se uvolňuje oxytocin, takzvaný hormon lásky, a ten posiluje naše vazby k ostatním lidem,“ popsala BBC Američanka Samantha Hessová, která se specializuje na objímání.

Jenomže hormon potřebuje na uvolnění trochu času, podle Hessové tak 20 sekund, což je dost dlouho. Britská studie doporučuje pět až deset sekund. A i to je dost, zvlášť na Brity.

Autorky to uvádějí na základě výzkumu, který měl dvě části. V té první měly 42 studentek v laboratoři. Měly zakryté oči a autorky je pokusně objímaly. Studentky pak hodnotily dojmy hned po objetí, pak tři minuty po něm a pak po šesti minutách.

Hlavní příčinou obezity nebývá přejídání, upozorňují vědci. Záleží i na inzulinu

Číst článek

Objímalo se klasicky kolem krku a pak taky s jednou rukou na zádech a druhou kolem pasu objímané osoby. Pro laika složité výpočty ukázaly, že na čase, stopáži objetí, záleží víc než na stylu, že nejméně povzbudivé je to sekundové objetí a nejvíc to, které trvá pět až deset sekund s tím, že největší sebedůvěru cítí objímaný hned, později povzbuzení ochabuje.

Ve druhé fázi studie už byli i muži, celkem 206 lidí, a objímali, koho chtěli, v normálním prostředí v areálu univerzity. A z toho mimo jiné vyplynulo, že objetí dvou mužů jsou jiná než objetí dvou žen. Ženy se objímají častěji. Příjemnější je to klasicky kolem krku s hlavou na rameni objímaného člověka. Základem je ale samozřejmě souhlas obou s objímáním.

O objímání existuje celá řada studií. Podle nich objímání například zmírňuje stres, snižuje krevní tlak, a dokonce zlepšuje odezvu imunitního systému proti nachlazení a rýmě.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme