Hmyz přidaný na seznam schválených evropských potravin má nahradit maso, podle studií budí odpor

Evropský seznam schválených potravin se rozšířil o dva druhy hmyzu. Larvy potemníka stájového díky tomu tento týden získaly přístup na evropský trh stejně tak jako cvrčci domácí. Unie už dřív schválila jako potraviny saranče stěhovavé a larvy potemníka moučného, jak informuje zpravodajský server Deutsche Welle.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hmyz, mouční červi (ilustrační foto)

Na evropském seznamu schválených potravin už jsou například larvy potemníka moučného | Foto: ivabalk | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Pro Evropu to znamená, že dané druhy hmyzu jsou pro spotřebitele zdravotně bezpečné s výjimkou alergiků, pro ně představují riziko. Hmyz se smí používat mražený, sušený nebo ve formě prášku a na produktech, které ho obsahují, musí být uvedený konkrétní druh hmyzu.

Larvy a cvrčci. Evropská unie rozšířila seznam hmyzu určeného k jídlu

Číst článek

Zájem používat hmyz v potravinách vyplývá především z velkých světových problémů, jako jsou oteplování, vysoké ceny potravin, růst světové populace - podle odhadů může mít svět už v roce 2050 devět miliard obyvatel.

Z dosavadních studií vyplývá, že když porovnáme stejné množství proteinu z hmyzu a z brojlerů, tak mouční červi, tedy larvy potemníka moučného, potřebují ve srovnání s brojlery o 70 % méně prostoru a vyprodukují o 23 procent méně skleníkových plynů. To je podle Deutsche Welle závěr jedné předloňské studie.

Výzkum entomofágie

Hmyzí proteiny se využívají v zemědělství jako hnojivo, dávají se do krmiva pro dobytek nebo domácí mazlíčky, ale mohou se používat i jako příměsi do lidské stravy. Tomuto tématu se věnovala i nedávná katalánská studie vědců z Barcelony, z Univerzity Oberta, kteří zkoumali příčiny odporu k pojídání hmyzu nazvaného entomofágie.

Cvrčci i sarančata už se přidávají třeba do těstovin. Hmyz je podle potravinářů stravou budoucnosti

Číst článek

Výzkumu se účastnilo 1034 dobrovolníků, většinou katalánských, kteří vyplňovali dotazníky. Postoj k entomofágii podle studie ovlivňují kulturní rozdíly a společenské normy a zvyky, někteří z lidí hmyz už jedli, většinou na dovolené. Ukázalo se, že nejpřijatelnější formou je konzumace hmyzu v prášku a že ženy mají větší zábrany než muži. 

Ve studii se také dočteme, že hmyz běžně pojídali i naši dávní předkové, ale během času od toho západní kultura upustila. Dnes mají tři čtvrtiny evropských spotřebitelů radši maso než hmyz, jak uvádí zpráva Evropské spotřebitelské organizace z roku 2020.

A třeba podle loňské německé Agentury pro životní prostředí z roku 2022 je pojídání hmyzu odporné osmdesáti procentům Němců, což je podle autorů té zprávy zvláštní, když vezmeme v úvahu, že bez problémů jíme třeba i hodně plesnivé sýry.

Naproti tomu ve světě je hmyz lahůdka i v oceňovaných restauracích od Mexika po Thajsko, v Evropě jsou mu vstřícněji nastavení lidé v Rakousku, Belgii, Nizozemsku a Francii. V těchto zemích je podle starších studií větší ochota obohatit jídelníček o něco nového.

Autoři dosavadních studií, včetně té katalánské doporučují vysvětlovat právě ekologický a zdravotní přínos konzumace hmyzích proteinů, to by podle nich mělo přesvědčit největší množství lidí. Pomoci by mělo hlavně to, že pokud budou znát souvislosti, budou o problému více přemýšlet.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme