‚Všechny moje stromy jsou mrtvé.‘ Francouzská vína zažijí špatný rok, 80 procent vinic poničil mráz

Pro francouzské vinaře, kteří kvůli pandemii covidu-19 zažívají špatné časy, bude letošní ročník další pohromou, protože jejich produkci poničil nedávný silný mráz. Ten zasáhl skoro 80 procent vinic včetně těch ve slavných oblastech, jako jsou Burgundsko, Bordeaux, Champagne či údolí Rhony. Napsal o tom deník The Independent.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vinaři kvůli prudkému poklesu teplot na vinicích zapalovali ohně, aby rostliny ochránili. Většinou ale neuspěli. | Foto: Arnaud Finistre | Zdroj: Reuters

Nenadálý prudký pokles teplot přišel ve velice nevhodnou dobu, protože mu předcházelo teplé období, během nějž vinná réva začala pučet, píše The Independent. Vinaři kvůli tomu po celé zemi na vinicích zapalovali ohně, aby rostliny ochránili. Většinou ale neuspěli.

Znalci ochutnali víno, které strávilo rok ve vesmíru. Zestárlo rychleji a má spíše květinovou vůni

Číst článek

„Slyšel jsem to někoho přirovnávat ke smrti v rodině. Může se to zdát dětinské, ale já se zhruba tak nějak cítím. Porozumět tomu asi mohou jen vinaři, protože my na těch vinicích se slzami v očích stáli,“ popsal v deníku Le Figaro smutek kvůli zmrzlé révě Eric Pastorino, který šéfuje sdružení vinařů z oblasti Cotes de Provence.

Podle jeho kolegů mráz zničil největší plochu vinic za poslední půlstoletí.

Kromě vinic mráz silně poškodil i kvetoucí mandloně, zničil pole s řepou a řepkou.

„Je to opravdu těžké. Mám pocit, že mě to srazí na kolena. Všechny moje stromy jsou mrtvé, obávám se, že jsem přišel o celou úrodu,“ citovala agentura AFP majitele mandloňových sadů Davida Joulaina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme