Houslistka hrála na operačním sále. Lékaři jí při tom odstraňovali nádor na mozku

Unikátní operaci za sebou mají lékaři z londýnské nemocnice King's College Hospital. Dagmar Turnerová, které odstraňovali nádor na mozku, při ní hrála na housle. Třiapadesátiletá hudebnice po třech dnech opustila nemocnici a nyní se těší, až bude znovu hrát se svým orchestrem.

Video Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádor v pravém čelním laloku byl nebezpečně blízko k oblasti mozku, která je zodpovědná za jemné pohyby levé ruky. Tato oblast je zásadní pro hraní na housle. V některých místech byl nádor tak blízko, jako je tloušťka kreditní karty, uvedl server CNN.

„Housle jsou moje vášeň. Hraju od svých deseti let,“ řekla Turnerová před operací. „Myšlenka, že bych ztratila svoje schopnosti hrát, byla srdcervoucí.“

S řešením, aby při odstraňování nebyly porušeny jiné části mozku, přišel neurochirurg Keyoumars Ashkan. „Provádíme kolem 400 operací každý rok, které často zahrnují jazykové testy pacientů. Ale bylo to poprvé, co pacient hrál na hudební nástroj,“ přiblížil lékař londýnské nemocnice.

On sám má hudební vzdělání a je klavíristou. Věděl, co pro Dagmar Turnerovou poškození jiných částí mozku znamená.

Před zákrokem tým lékařů mapoval dvě hodiny mozek houslistky, aby zjistil, které části jsou aktivní, když hraje. Po otevření lebky byla umělkyně probuzena a začala hrát. Lékařům se podařilo odstranit 90 procent nádoru bez poškození motorických dovedností.

Po třech dnech mohla pacientka jít domů za rodinou. „Doufám, že se budu moct brzy vrátit do orchestru,“ řekla Turnerová po operaci.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme