Antibiotika se nezapíjí mlékem a lok vody nestačí. Část lidí nebere pilulky správně, upozorňují lékaři

Lékaři varují před nedostatečným zapíjením léků. Aby pilulka správně účinkovala, měli bychom spolu s ní přijmout minimálně dva, ale spíše tři decilitry tekutiny. Ne vždy se tak ale děje. Odhalila to studie Fóra zdravé výživy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírny odpadních vod paracetamol nedokážou zcela odbourat (ilustrační foto)

Na to to, jestli lidé léky správně zapíjejí, se zaměřila nedávná studie Fóra zdravé výživy | Foto: CC0 Public domain | Zdroj: Pixabay

„Jsou hrdinové, kteří dokážou polykat léky na sucho, když dobře kloužou. Ale je to velmi špatně, protože ten lék musí někam doputovat, aby měl ten správný účinek,“ upozorňuje nutriční terapeutka Věra Boháčová.

V registru dárců kostní dřeně je téměř 112 tisíc Čechů. Kvůli přísným pravidlům ji daruje jen jedno procento

Číst článek

Správné podání léku souvisí se zapíjením, množstvím tekutin a v některých případech i s tím, čím je lék zapíjen. „Velmi častá může být interakce určitých druhů nápojů s konkrétním lékem. I toho je potřeba si všímat,“ popisuje Boháčová.

„Některé léky, které léčí chronické záněty průdušek nebo astma, není vhodné zapíjet nápojem s obsahem kofeinu. Docela dobře známé jsou některé druhy antibiotik, které by se neměly zapíjet mlékem a bezprostředně při jejich užívání konzumovat mléko a mléčné výrobky,“ dodává Boháčová.

Právě na to, jestli lidé léky správně zapíjejí, se zaměřila nedávná studie Fóra zdravé výživy. Zkoumala, jak vypadá pitný režim pacientů, kteří jsou léčení pro vysoký krevní tlak alespoň třemi léky. 

„Velká část pacientů buď léky nezapíjela vůbec, nebo naprostým minimem nápojů,“ říká předseda Fóra zdravé výživy a vedoucí laboratoře pro výzkum aterosklerózy Kliniky kardiologie pražského IKEMu Jan Piťha.

„Ve studii dokonce byli pacienti, kteří léky zapíjeli alkoholem. To je naprosto rizikové chování,“ dodává Piťha.

Některá antibiotika při akutní leukémii nezabírají. S řešením pomáhají mikrobiologické rozbory krve

Číst článek

Podle lékařů by pacienti měli pilulky zapíjet 300 až 600 mililitry tekutin. Ideální je obyčejná voda, případně ovocný anebo slabý černý čaj. Pokud lék zapíjí málo anebo vůbec, nemusí účinkovat.

„V nejhorším případě se může stát, že lék zůstane zachycen v jícnu. Třeba léky na krevní tlak tak daný den nefungují. Tyto léky se berou jednou za den nebo maximálně dvakrát denně, takže se u pacientů může výrazně rozkolísat krevní tlak. Léky se pak vstřebávají naprosto nekontrolovaně a mimo naši představivost, jak by mohly působit v organismu,“ popisuje Piťha.

Autoři studie z Fóra zdravé výživy připravili pro pacienty edukační materiály, které správné zapíjení léků připomínají. K dispozici by měly být u praktických lékařů. 

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme