Exkluzivní průzkum: Zemanova tichá vzpomínka rozděluje společnost, nesouhlasí s ní 46 procent lidí

Způsob oslav třicátého výročí sametové revoluce, kterou zvolil prezident Miloš Zeman, považuje za nevhodný 46 procent lidí. Naopak 43 procent dotázaných s tichou vzpomínkou hlavy státu souhlasí. Ukázal to exkluzivní průzkum agentury Median pro Český rozhlas. Zeman na revoluci zavzpomínal o den dřív v Bratislavě, 17. listopad trávil na zámku v Lánech, kde výročí věnoval tichou vzpomínku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Způsob oslavy 17. listopadu, kterou zvolil prezident Miloš Zeman, neschvalují zejména voliči Pirátů, ODS a dalších pravicových opozičních stran. Naopak za vhodnou ji nejvíce považují voliči KSČM, SPD, hnutí ANO a ČSSD.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček prezidentův přístup zdůvodnil už před oslavami třicátého výročí sametové revoluce. „Je to mnohem vzácnější než vzletná slova, velké projevy a halasné burácení, kterého budeme svědky,“ prohlásil Ovčáček.

V průzkumu lidé hodnotili také projev premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše k příležitosti výročí. Víc než polovině dotázaných se jeho řeč líbila.

VIDEO: Byl jsem člen KSČ a nejsem na to pyšný, řekl Babiš. Podívejte se na projevy v Národním muzeu

Číst článek

Proslov předsedy vlády ale zároveň 57 procent lidí nevnímalo jako upřímné vyjádření názorů premiéra.

„Projev nepřesvědčil 72 procent vysokoškoláků. Míra přesvědčenosti rostla úměrně s věkem respondentů,“ uvedla agentura Median.

Průzkum agentury Median pro Český rozhlas probíhal 21. a 22. listopadu. Reprezentativní vzorek činil 1018 respondentů starších osmnácti let.

Statistická odchylka činí +/- 1,5 procentního bodu u postojů, které zastává pět procent respondentů, a až +/- 3,5 procentních bodů u postojů, které zastává padesát procent respondentů.

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme