Amnestie zmařila roky práce, policisté jsou zklamaní a demotivovaní, říká advokát Láska

Prezidentská amnestie řadu lidí nepotěšila. Postavili se proti ní vládní i opoziční politici a své zklamání vyjadřují i někteří odborníci na právo ale například i vyšetřovatelé. Podle advokáta a bývalého policisty Václava Lásky zmařilo Klausovo rozhodnutí i několikaletou práci řady policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Láska

Václav Láska | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

„Současní policisté si už zvykli na zásahy zhůry, které maří jejich práci. Amnestii spíše chápou jako další věc, která znevažuje to, co oni dělají. Spíš než naštvaní jsou zklamaní a demotivovaní,“ tvrdí Láska.

Podle něj je třeba rozlišovat dvě části prezidentské amnestie. Jedna se týká odpuštění malých trestů a osvobození drobných delikventů, druhá část zastavení běžících trestních řízení, často u velmi závažných kauz.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporných bodech prezidentské amnestie mluvil advokát a bývalý policista Václav Láska

„Rozdílně to vnímají i policisté. Ti, co dělali na velkých kauzách, budou opravdu zklamáni hodně, protože tomu dali mnoho. Pro ně to bude zmaření třeba jejich několikaleté práce,“ upozorňuje advokát.

„U drobnější kriminality to policisté chápou tak, že se dostalo ven mnoho recidivistů, z nichž se 70 procent vrátí zpátky do vězení. A je čekají v nejbližších měsících perné dny, kdy budou mít víc práce než obvykle,“ míní Václav Láska.

Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro MF Dnes řekl, že trvá-li soudní řízení osm a více let, nejde už mluvit o spravedlnosti. O průtazích soudů mluvil na Radiožurnálu i jeho tajemník Ladislav Jakl. Podle něj je chybou soudů a dalších orgánů státu, že se jim nepodařilo závažné kauzy ukončit.

Ministr Blažek: Soudy byly moc mírné, proto teď opouští věznice tolik lidí

Číst článek

„Bude to případ od případu. Argumentaci jsem slyšel, také jsem slyšel zastánce pana prezidenta, jak se ohánějí Evropským soudem pro lidská práva. Ale i tento soud posuzuje případ po případu. Teprve když shledá, že kauza trvá dlouho ze zavinění justice bez zavinění obviněného, tak vyhoví a přizná třeba náhradu,“ vysvětluje advokát.

Soud však podle něj tyto stížnosti velmi často odmítá s argumentem, že významnou měrou k délce řízení přispěly i obstrukce ze strany obviněného. V řadě případů se tak podle Václava Lásky stane, že podezřelí, kteří se vyhýbali soudu, jsou nyní za své obstrukce odměněni prezidentskou amnestií.

Helena Šulcová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme