Waldorfská škola v Semilech nevyžaduje povinné testování dětí, řediteli hrozí pokuta i odvolání
Waldorfská základní škola v Semilech nepožaduje po dětech povinné antigenní testy. S informací přišel zpravodajský server iHNed.cz. Informaci Českému rozhlasu potvrdila semilská radnice coby zřizovatel a také Krajská hygienická stanice v Liberci, která zahájila šetření. Děti se také učí bez roušek.
„Už jsme to řešili o víkendu, pan ředitel se přesto rozhodl jít touto cestou. V průběhu pondělí provedeme šetření a budeme postupovat ve smyslu zákona,“ uvedl přes den k postupu semilské školy ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Řediteli podle něj hrozí citelný finanční postih.
Jak se školy v Libereckém kraji staví k testování žáků před výukou, zjišťovala Šárka Škapiková
„Kontrola ještě uzavřená není. Jedná se tam jednak o porušení pandemického zákona a jednak i zákona o veřejném zdraví, a podle toho se bude odvíjet i ten další postup. Mně samozřejmě ta situace mrzí, chápu, že je to určitá nepohoda pro školu, tak určitá oběť pro rodiče nebo žáky,“ řekl Valenta.
Testování je ale podle něj způsobem, jak zabránit vniku nákazy do školy. V žádné jiné škole podle něj hygienici nic podobného řešit nemuseli.
Podle vyjádření ředitele školy Ivana Semeckého na sociálních sítích musí o testování dětí rozhodovat rodiče. „Pokud s testováním dětí nesouhlasíte, tak pošlete písemný nesouhlas s testováním napsaný vlastními slovy, ze kterého bude zřejmé, koho se nesouhlas týká a kdo ho vystavil,“ uvedl mimo jiné ředitel.
Město vyčkává
Zřizovatelem školy je město Semily, starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily) považuje celou věc za nešťastnou. Město podle ní nemá možnost to změnit, škola má právní subjektivitu a odpovědnost nese ředitel.
„Rada města ho může odvolat, počkáme ale na závěry kontroly hygieniků a případné sankce, tak jako v jiných podobných případech,“ řekla ČTK Mlejnková. Rozhodnutí ředitele, který školu otevřel i pro netestované děti, rozdělilo podle ní rodiče. Jedni jeho přístup oceňují, jiní kritizují. „Už se na mě obrátila maminka, která nechce své dítě do školy posílat, protože se bojí, že se tam nakazí,“ podotkla Mlejnková.
Semily jsou už téměř 30 let centrem waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Ve městě s 8400 obyvateli je nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 také lyceum. Střední waldorfské vzdělávání v Česku nabízí jen pár škol. Semilská škola patří k nejstarším v zemi, dnes na ní studuje zhruba 300 dětí. Někteří absolventi už se do školy vrátili jako pedagogové.
Prostesty v Hrádku
Proti testování školáků protestují také někteří rodiče v Hrádku nad Nisou. Před tamní základní školy položili transparenty, kde volají po dodržování Listiny základních práv a svobod a odmítají testování pro svoje děti. Vedení škol na webových stránkách informovalo rodiče o tom, že testy jsou povinné a jejich provádění vyžaduje ministerstvo školství.
Vedení škol upozorňuje na to, že i přes protesty nemůže do tříd přijmout žáky, kteří antigenním testováním neprojdou. Ve vysílání Českého rozhlasu se za ředitele škol postavil i ministr školství Robert Plaga za ANO s tím, že jde o povinnost. Hrádecká radnice také apeluje na rodiče, aby všechna protiepidemická opatření dodržovali.