Vojáci po celém Česku se zapisují do registru dárců kostní dřeně. Chtějí pomoct svému kolegovi
Čeští vojáci hledají vhodného dárce kostní dřeně pro svého kolegu, který potřebuje rychle pomoct. Zorganizovali proto mezi sebou dobrovolný nábor do registru dárců. Zapojí se na 30 posádek a útvarů napříč Českem. „Očekávám, že se přihlásí několik tisíc vojáků a že tím zachráníme desítky lidí,“ řekla Radiožurnálu Ivana Nikitinská ze spolku Avalone, který zápis vojáků zajišťuje.
Vojáci po celém Česku se zapisují do registru dárců kostní dřeně. Chtějí pomoct svému kolegovi
Vhodného dárce kostní dřeně hledá jeden z českých vojáků neúspěšně už delší dobu. Armáda se mu proto rozhodla pomoct.
„Armáda si zakládá na tom, že když je potřeba pomoct některému z vojáků, tak se nikdo neptá, kdo to je, kde slouží nebo jakou má hodnost. Vojáci jsou schopní se semknout a fungovat jako jedna velká rodina,“ říká pro Radiožurnál Barbora Popovová z tiskového oddělení generálního štábu.
Bolí darování kostní dřeně? A proč ji nemohou darovat lidé starší 55 let?
Číst článek
Za nápadem zorganizovat velký dobrovolný nábor vojáků do registru dárců kostní dřeně stojí vrchní praporčík Peter Smik, který už dříve pomáhal s hledáním vhodného dárce pro 16letého studenta střední vojenské školy v Moravské Třebové.
Aktuální akce odstartovala na konci minulého týdne u speciálních sil v Prostějově a Olomouci. „Přicházeli i vojáci, kteří ten den neměli službu, byli jsme tím dojati,“ popisuje Ivana Nikitinská ze spolku Avalone, který zajišťuje zápis vojáků do registru a odběr vzorků slin přímo na místě.
Vše podle ní trvá jen pár minut. „Očekávám, že se přihlásí několik tisíc vojáků a že tím zachráníme desítky lidí,“ doplnila Nikitinská.
Rekordní zájem
„Podařilo se nám dohodnout, že je možné to udělat přímo na útvarech a v pracovní době,“ pochvaluje si Popovová s tím, že během následujících dvou měsíců nábor proběhne minimálně u 30 posádek a útvarů po celém Česku, třeba v Náměšti nad Oslavou, v Chrudimi, ale i na generálním štábu v Praze.
Díky příběhu Madlenky se do registrů dárců kostní dřeně během deseti dní zapsalo už 6 tisíc lidí
Číst článek
Armáda lokality vybírala podle toho, kde slouží nejvíc vojáků pod 40 let. Tato věková hranice je totiž jednou z podmínek pro zápis.
Mimořádný zájem o darování kostní dřeně nedávno vyvolal také případ malé nemocné Madlenky.
„V loňském roce se do registru zapsalo více než 2000 zájemců, v letošním roce je to už více než 8500. Z toho je zjevné, že jde o rekordní počet, protože za poslední čtyři týdny jsme zaregistrovali více lidí než jindy za poslední čtyři roky,“ řekla Radiožurnálu vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk pražského IKEM Marie Kuříková.
I když vojáci vhodného dárce pro svého kolegu najdou, plánují v náboru do registru pokračovat. Přidat se může kdokoliv. Všechny informace najdou zájemci na webu darujzivot.cz nebo kostnidren.cz.