Až milion Čechů trpí bolestí hlavy. Na léčbu upozorní Rok migrény

V Česku dnes startuje takzvaný Rok migrény. Tímto projektem chce Společnost pro léčbu bolesti hlavy upozorňovat na to, že lidé tyto bolesti často podceňují. Trpí pak víc, než by při správné léčbě museli. Migréna podle expertních odhadů trápí až milion Čechů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidská hlava (ilustrační foto)

Lidská hlava (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Marcelo Gerpe

Manažerka z Prahy Marcela se správně a úspěšně začala léčit po 15 letech od prvních silných bolestí hlavy.

„Chodila jsem do práce, ale když už se to nedalo vydržet, tak jsem si brávala dovolenou a šla jsem to vyležet. Před asi 10 lety jsem se dozvěděla, že se opravdu jedná o migrénu a že to nejsou bolesti hlavy,“ popisuje Marcela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok migrény má upozornit na léčbu bolesti hlavy. Nemoc může podle odhadů trápit až milion Čechů. Téma pro Veroniku Hlaváčovou

Při migréně se cítila na omdlení a chtělo se jí zvracet. Vadilo jí světlo i vůně. Záchvaty se objevovaly až osmkrát do měsíce, teď zhruba dvakrát.

„Léky v podstatě po hodině zaberou. Ta hodina je krutá, ale potom, co si lék vezmu, už takový normální provoz lze. Nelze provádět sport nebo velké soustředění, ale běžný chod se dá,“ dodává Marcela.

Podle předsedy České společnosti pro léčbu bolesti hlavy, neurologa Davida Doležila, trpí migrénami víc ženy než muži. Někdy hraje roli dědičnost. Spouštěčem záchvatu může být změna počasí nebo určité jídlo a pití.

„Například červené víno je typické, ale i jakýkoli alkohol. Mohou to být některé typy sýrů, jídla s glutamátem. Může to být třeba výjimečně i čokoláda,“ upřesňuje Doležil.

Diagnostika a léčba

Někdy se ale silná až třídenní bolest hlavy objeví bez příčiny. Pak je důležitá správná diagnostika a léčba. Doležil odhaduje, že 20 až 30 procent lidí je léčeno špatně.

Migréna je chronické onemocnění, pro které jsou typické jednostranné, často pulsující, silné až těžké bolesti hlavy, trvající 2 – 72 hodin. Provázet je může ještě nevolnost, citlivost na světlo i zvuk. Onemocnění vzniká kombinací vnějších vlivů a vrozených predispozic, z velké části se dědí. Trpí jí až 10 procent populace.

„Pokud je migréna špatně léčena, to znamená, že se berou analgetika, používají se léky ze skupiny takzvaných triptanů, tak hrozí velké nebezpečí vzniku bolesti hlavy z nadužívání analgetik. Tyto bolesti hlavy jsou v konečném důsledku velmi špatně léčitelné a ovlivnitelné,“ vysvětluje neurolog.

Někdy může být chyba v lékaři, který příznaky zlehčuje. Jindy se léčí sám pacient a chodí do lékárny s tím, že trpí běžnou bolestí hlavy.

„My mu opravdu můžeme pomoci nějakou obecnou látkou, která třeba tlumí pocit na zvracení, tudíž se pacientovi uleví. Některá uvolní třeba i blok, a proto se mu uleví. Ale není to přímo antimigrenotikum,“ konstatuje lékárnice Jana Kohoutová.

Nejúčinnější akutní antimigrenotika jsou triprany. Ty může, jak potvrzuje neurolog David Doležil, předepsat i praktický lékař, pokud si je jistý, že pacient trpí migrénou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Detaily o migréně a možnostech léčby přiblížil v ČRo předseda České společnosti pro léčbu bolesti hlavy, neurolog David Doležil

„Je tam malé omezení, pouze lidé s onemocněním srdce nebo s vysokým tlakem musí být více opatrní. Ale jinak jsou to léky, které běžně praktik stejně jako neurolog nebo i jiný odborný lékař může předepsat,“ vysvětluje.

Podle lékařů může ale migréna někdy upozorňovat také na závažné onemocnění mozku, například na krvácení do mozku nebo na nádor.

Na chyby v diagnostice a v léčbě migrény má upozornit také akce, která dnes začíná na odborném setkání v Brně.

„Startuje projekt Rok migrény. Jedním z důležitých cílů je vytvořit impulz k tomu, aby k migréně vznikla v Česku přímo pacientská organizace, která by se věnovala této problematice a která by si například na sociálních sítích vyměňovala zkušenosti s léčbou, průběhem bolestí hlavy a možnostmi, jaké jsou v Česku, aby nedocházelo k omylům k diagnostice a léčbě,“ popisuje Doležil.

Anna Jadrná, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme