‚Byl jsem na červeném seznamu.‘ Někteří novináři se nedostali na tiskovou konferenci Babiše a Orbána

Několik českých a zahraničních novinářů nevpustili na společnou tiskovou konferenci českého a maďarského premiéra v Ústí nad Labem. Andrej Babiš (ANO) pozval Viktora Orbána do Česka necelý týden před parlamentními volbami. Řešili obranu, migraci a dopady pandemie koronaviru. Na odpolední tiskový brífink se nedostali žurnalisté z prestižních médií z Německa i z Francie.

Ústí nad Labem (Aktualizováno: 21:31 29. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Le Monde sur liste rouge à la conférence de presse entre Viktor Orban et le PM tchèque Babiš. Malheureusement vous devrez donc la suivre de dehors avec moi 😉

14:42 – 29. 09. 2021

128 453

„Na místě jsem zjistil, že moje jméno je na červeném seznamu stejně tak jako jména dalších zahraničních, ale i českých novinářů. Nevíme, proč nás tam nepustili,“ řekl Radiožurnálu zpravodaj Le Mondu pro střední Evropu Jean-Baptiste Chastand.

Podle fotografií seznamů, které se objevily na sociálních sítích, byli mezi červeně označenými novináři například redaktoři serveru Investigace.cz Lukáš Nechvátal, Hana Čápová a Zuzana Šotová, Libor Fojtík z České televize, kameraman německé veřejnoprávní televize ARD Markus Schickel i se svým asistentem nebo redaktorka francouzského Le Monde Magdalena Sodomková.

Tiskové oddělení Úřadu vlády vysvětluje, že někteří novináři se na konferenci nedostali z kapacitních důvodů. „Na tuto tiskovou konferenci by se opravdu nevešli všichni akreditovaní,“ upřesnila mluvčí Úřadu vlády Veronika Beníšková.

Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský uvedl, že někteří novináři nejpozději v úterý dostali omluvu, že z důvodu nedostatečné kapacity nebude možné jejich akreditaci na tiskovou konferenci potvrdit. „Mrzí mě to, ale všichni, kteří akreditaci neobdrželi, se to tedy dozvěděli včas,“ sdělil.

Novináři, kterých se to týká, kapacitní důvody zpochybňují. Podle novináře německého týdeníku Die Zeit Martina Nejezchleby bylo opatření namířené speciálně na některé zahraniční novináře. „Pak jsem se ptal, podle čeho novináře vybírali, a ona mi říkala, že má nařízeno, že zahraniční novináře nebudou pouštět,“ popsal.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu v sále místo bylo. Na tiskovou konferenci se nedostali ani žurnalisté z německé veřejnoprávní televize.

Podle Magdaleny Sodomkové z deníku Le Monde byli ale na tiskovou konferenci vpuštěni i novináři, kteří se předem neakreditovali. Uvedla, že na akci byla vpuštěna třeba novinářka z regionálního rádia, která do divadla přišla bez potvrzené akreditace.

Pozastavila se nad tím, že o vstupu na tiskovou konferenci, která byla součástí Orbánovy státní návštěvy v České republice, rozhodoval podle ní člen marketingového týmu ANO.

Je to tak, bylo nám všem sděleno, že na nás nevyšla kapacita. Zajímavá souhra náhod, vzhledem k tomu, že jsme se každý registrovali v jiný čas... 🤔

17:48 – 29. 09. 2021

1 15

„Bylo nám všem sděleno, že na nás nevyšla kapacita. Zajímavá souhra náhod, vzhledem k tomu, že jsme se každý registrovali v jiný čas,“ napsal na twitteru server Investigace.cz.

Omezení žurnalistů

Orbánovu návštěvu v České republice provázelo omezování svobodné žurnalistické práce, uvedly ve společné tiskové zprávě Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) a Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

Babišovi dává spojenectví s Orbánem smysl. Nikoli z pohledu Česka, ale z toho jeho, uvažuje Kratochvíl

Číst článek

„Postup Úřadu vlády je v tomto případě v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace,“ napsaly.

CZ IPI a NFNZ diskriminaci médií a novinářů odmítly, nepřijatelná je podle nich zejména ze strany státních úřadů financovaných penězi daňových poplatníků. Vyzvaly novináře, aby v takových případech za kolegy nevpuštěné na tiskovou konferenci položili jejich otázky s uvedením jména a média, které se akce nemůže zúčastnit.

Ohradil se také francouzský syndikát novinářů. Vyloučení novináře z Le Monde z tiskové konference je podle něj fackou svobodě informovat. „Orbán a Babiš jsou ostuda Evropy,“ napsal syndikát na twitteru.

L’exclusion du journaliste du @Le Monde @JB Chastand d’une conférence de presse est une baffe pour la liberté d’informer en Europe @Věra Jourová. Orban et Babiš sont la honte de l’Europe. @EFJ @Ricardo Gutiérrez @European Centre for Press and Media Freedom @Lucie Sykorova @Mogens B. Bjerregård @Lutz Kinkel 🇪🇺

19:59 – 29. 09. 2021

6 17

Maďarský premiér je dlouhodobě ve sporu s mnoha unijními lídry, kterým vadí jeho styl vládnutí, jenž sám Orbán označuje za neliberální demokracii. Kritici uvádějí, že maďarská vláda omezuje pluralitu médií, akademické svobody či činnost nevládních organizací. Orbán takové nařčení odmítá.

Protest proti Orbánovi

S Orbánem, kterého Babiš označil za přítele, debatovali politici v Ústí nad Labem o migraci a vzájemných vztazích. Maďarský premiér ocenil, že přijel právě do Ústí, protože pro jeho generaci v Maďarsku byla šlágrem kniha Milenci a vrazi Vladimíra Párala, která se v severočeském průmyslovém městě odehrává. Na severu Čech vede Babiš volební kandidátku svého hnutí ANO.

Orbán zdůraznil, že nechce zasahovat do českých voleb, které se konají za více než týden. Do České republiky podle svých slov přijel, aby potvrdil význam česko-maďarského křídla ve visegrádské čtyřce.

Na premiéry čekalo v Praze i v Ústí nad Labem několik aktivistů, kteří vyjadřovali nesouhlas s politikou obou mužů. Orbán řekl, že mu to nevadí, protože to patří k profesi premiéra a za svobodu vyjadřovat vlastní názor bojoval.

Večer v 19.00 Orbána přijal na zámku v Lánech prezident Zeman. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka spolu měli mluvit například o aktuální politické situaci. Zatímco Česko čekají volby již příští týden, v Maďarsku se budou konat za půl roku.

Na asi hodinové schůzce, které se zúčastnili i zástupci maďarské a české delegace, se měly  řešit i otázky migrace, situace ve Visegrádu, kam kromě České republiky a Maďarska patří také Polsko a Slovensko, nebo blížící se české předsednictví EU.

Jednou z hlavních českých priorit je otázka integrace západního Balkánu, tedy sousedů Maďarska, do evropských struktur. Zeman s Orbánem se bavili také o zdražování energií nebo o stavbě maďarské jaderné elektrárny, na které Maďarsko spolupracuje s Ruskem.

Martin Balucha, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme