Místo 74 milionů téměř 1,9 miliardy korun. Kolik už stát zaplatil dopravcům za ‚Babišovy slevy‘?

  • Ministerstvo dopravy vyplatilo v prosinci loňského roku dopravcům na kompenzacích za 75procentní slevy pro studenty a seniory 412 milionů korun. Za stejný měsíc v roce 2017 to přitom bylo necelých 15 milionů korun.
  • Server iROZHLAS.cz přináší celkový přehled za čtyři měsíce fungování slev. Státní pokladnu už stály téměř 1,9 miliardy korun.
  • Vládní ČSSD by tyto slevy ráda zrušila, aby bylo na navyšování penzí. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) je měnit nechce, ke škrtům ale bude muset přistoupit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) po něm totiž chce snížení rozpočtu o více než 9 miliard.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak (ilustrační foto)

Vlak (ilustrační foto) | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

Mezi roky 2011 a 2017 se částky, které stát jako vyrovnání za slevy dopravcům posílal, pohybovaly mezi 200 a 250 miliony ročně. Za minulý rok se částka vyšplhala na dvě miliardy korun. Téměř 1,9 miliardy přitom vyplatil stát jen za poslední čtyři měsíce roku 2018.

Největší objem kompenzací, které stát vyplatil dopravcům za loňský rok, dostaly České dráhy, na dalších místech byla společnost Arriva se 182 miliony korun a RegioJet se 105 miliony korun.

Kompletní přehled vyplacených kompenzací ukazuje následující tabulka:

Vláda v čele s Babišem od září loňského roku zavedla 75procentní slevy pro vybrané skupiny obyvatel. Studenti, žáci i senioři tak z běžné ceny jízdenky zaplatí jen čtvrtinu a zbytek za ně dopravcům uhradí stát. Resort dopravy předpokládá, že ročně vyjde toto opatření, pro které se vžilo označení Babišovy slevy, na šest miliard korun.

Slevy v menším rozsahu

Ministerstvo dopravy dlouhodobě opakuje, že částky před a po zavedení 75procentních slev nelze srovnávat.

Kde chce Schillerová škrtat? Doprava by přišla o devět miliard, životní prostředí o víc než třetinu peněz

Číst článek

„Znovu upozorňuji, že budete srovnávat nesrovnatelné, v roce 2017 byly státem nařízené slevy v mnohem menším rozsahu, než jsou v současnosti,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu František Jemelka. Podle něj byl v 2017 objem slev násobně nižší, protože se týkal především dětí do šesti let věku.

Velký rozdíl je způsoben nejen zavedenými slevami, ale i tím, že nově stát přispívá studentům a důchodcům i na spojích, které už nyní dotuje.

Na ministerstvu dopravy se ale nyní bude muset šetřit a ohroženy by mohly být právě i slevy pro studenty a důchodce. Šéfka státní pokladny Schillerová se připravuje na snížení růstu HDP, a potřebuje proto oproti dosavadnímu výhledu na příští rok celkem 25,3 miliardy korun.

Hledání úspor

Na ministerstvu dopravy by měli ušetřit více než 9 miliard korun, jak upozornil Radiožurnál. Resort si tak musí nyní vyhodnotit, jak se ho úspory dotknou. „Musíme si nyní zanalyzovat, jak výpadek příjmů dopadne na dotace v železniční dopravě, ale také jak ohrozí přípravu nových investic či dokončení rozestavěných projektů,“ uvedl Jemelka.

Další stamiliony pro dopravce. Slevy pro studenty a důchodce vyšly za dva měsíce téměř na miliardu

Číst článek

Sociální demokraté by přitom rádi 75procentní slevy na dopravu zrušili, aby bylo na penze, jak uvedla MF Dnes.

Ministerstvo dopravy ale nechtělo říct, zda se možnost rušení slev řeší. „Debata o podobě rozpočtů na další roky je teprve na svém počátku. Otázky možných úspor jsou určitě na místě, ale velmi předbíhají samotnou diskusi, která k tomu teprve proběhne,“ dodal Jemelka.

Aby slevy mohla současná vláda od září 2018 zavést, musela přitom hledat úspory na jednotlivých resortech. Například ministerstvu práce byly výdaje sníženy o 250 milionů, stejnou částkou „přispělo“ ministerstvo financí i vnitra. Uskromnit se musely i další státní úřady. I kvůli škrtům zavádění slev provázela nemalá kritika. 

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme