Bárta a Škárka jsou definitivně osvobozeni. Nejvyšší soud zamítl dovolání

Bývalí poslanci Věcí veřejných Vít Bárta a Jaroslav Škárka definitivně nedostanou tresty za údajnou korupci. U Nejvyššího soudu totiž neuspěla jak ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová, tak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, kteří se snažili mimořádnými opravnými prostředky změnit zprošťující rozsudky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové hlavní líčení v případu expředsedy poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bárty, kterého žalobci viní z podplácení, a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (dříve také VV), jenž čelí obvinění z přijetí úplatku

Nové hlavní líčení v případu expředsedy poslanců Věcí veřejných (VV) Víta Bárty, kterého žalobci viní z podplácení, a nezařazeného poslance Jaroslava Škárky (dříve také VV), jenž čelí obvinění z přijetí úplatku | Foto: Filip Jandourek

Obžaloba tvrdila, že Vít Bárta dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Kočí k tomu tehdy na svoji obhajobu řekla, že peněz měla dost a úplatky nepotřebovala. Škárka prý peníze přijal a část utratil.

Bárta, který tehdy kvůli kauze rezignoval na funkci ministra dopravy, se hájil tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí NS v kauze Bárty a Škárky jsme v Polední publicistice mluvili s právníkem a publicistou Tomášem Němečkem.

Poprvé soud vyměřil Bártovi podmínku 18 měsíců za to, že půjčkami uplácel stranické kolegy. Škárka dostal tři roky nepodmíněně za to, že z Bárty vylákal peníze, aby ho zdiskreditoval. Pak proběhla celá série odvolání a nových projednání jejichž výsledkem bylo to, že v loňském roce byli Bárta i Škárka zproštěni viny. Proti verdiktu podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nejvyšší soud dnes toto dovolání odmítl.

Bárta podle NS neuplácel, ale pouze půjčoval peníze svým spolustraníkům. Podle NS soudu soudy nižších instancí zjistily, že Bárta uzavřel se svými spolustraníky dvě smlouvy o půjčce, které se nepříčily zákonu ani dobrým mravům.

„Podle senátu šlo o smlouvu dohodnutou ústně, která byla domluvena na dobu jednoho roku. A v tomto případě zákon nenutí soukromou osobu, aby uzavírala se svými přáteli, kamarády smlouvu písemně,“ vysvětluje mluvčí soudu Petr Knötig.

Nejvyšší soud podle něj přihlédl i ke zjištění nalézacího soudu, že Bárta Škárkovi půjčil peníze za obdobných podmínek již v minulosti, a to dokonce ještě před tím, než se vůbec stal poslancem. Jako podnikatel Bárta prý půjčoval v okruhu svých známým peníze běžně, snažil se jim tak pomáhat, nevyžadoval přitom úroky a ani nebylo třeba o takové půjčce sepsat smlouvu.

Ve Škárkově případu soud dovolání zamítl z toho důvodu, že exposlance už zprostily obžaloby nižší soudy a nejvyšší zástupce se domáhal změny jejich zjištění.

Nejvyšší soud zároveň odmítl stížnost pro porušení zákona, kterou v kauze podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová v neprospěch obou mužů.

Vít Bárta verdikt Nejvyššího soudu přivítal. "Pevně doufám, že se definitivně ukázalo, že Věci veřejné jsou jediná politická strana, která jednoznačně nikdy nic neukradla a která zůstala vždycky čistá. Nyní musí navázat na všechno, o co jsme začali bojovat,“ řekl.

Právník: NS pomíjí to, na co upozorňovaly nižší soudy

Právník a publicista Tomáš Němeček uvedl, že zdůvodnění Nejvyššího soudu respektuje, nicméně označil ho za ‘bláznivé‘.

„Tvrzení, že pan dr. Bárta poskytl půjčku z dobré vůle a ve snaze pomoci dlužníkům řešit finanční problémy, že jde o kamarádský vztah kolegů poslanců, to mi přijde jako, že soudce, který to psal, spadl z měsíce,“ uvedl.

„Pomíjí totiž zcela to, na čem se v dokazování shodly skutkově oba nižší soudy, že Bárta chtěl ovlivnit postoj poslanců ke konkrétnímu zákonu. Přece není možné platit poslancům za to, jak budou hlasovat k nějakému zákonu,“ vysvětlil.

Pavla Firbacherová, Petra Hosenseidlová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme