Černochová: Není pro mě nic překvapivého, že jsou lidé z okolí prezidenta v hledáčku tajných služeb

Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce kvůli tvrzením prezidenta Miloše Zemana o odposleších svolat komisi ještě v srpnu. Komise by měla věc prověřit i podle mínění poslance SPD Jaroslava Foldyny. Poslankyni Janu Černochovou (ODS) nepřekvapilo, že v hledáčku BIS jsou lidé z okolí prezidenta, kteří nemají bezpečnostní prověrku. Foldyna s Černochovou to uvedli v pořadu Partie televize CNN Prima News.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Černochová na setkání ODS a prezentace koalice SPOLU 1. května na Petříně.

Pavel Bělobrádek chce kvůli kauze Zemanových odposlechů svolat komisi pro kontrolu činnosti BIS (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Zeman tvrdí, že šéf BIS Michal Koudelka nařídil před několika lety odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí včetně ekonomického poradce Martina Nejedlého. Prezident řekl, že protože nemá mobilní ani pevný telefon, týkají se odposlechy i jeho.

Obvinění je závažné, hledám ještě prázdninový termín ke svolání schůze Stále komise pro kontrolu činnosti BIS, napsal Bělobrádek.

BIS mě a mé okolí odposlouchávala, tvrdí Zeman. ‚Premiér mi řekl, že to zastavil‘

Číst článek

Bezpečností informační služba nechce konkrétní tvrzení prezidenta republiky komentovat. „Ve všech případech bez výjimky se BIS řídí platnými zákony, které platí pro všechny občany stejně. Pokud má kdokoliv pochybnosti o činnosti BIS, může se obrátit na Stálou komisi pro kontrolu činnosti BIS Parlamentu ČR,“ řekl Radiožurnálu mluvčí BIS Ladislav Štícha.

Pan Nejedlý má velmi úzké vazby na Rusko, ani on se tím netají. Pro mě to není nic překvapivého, pokud lidé z okolí prezidenta nedisponují žádnou bezpečností prověrkou a jsou v hledáčku bezpečnostních služeb, prohlásila Černochová.

Poslankyně upozornila, že v Česku musí povolení odposlechů odsouhlasit soudce nebo státní zástupce. Podotkla také, že Nejedlý není ústavní činitel. 

Odposlech se nedává na jméno Nejedlý nebo (Vratislav) Mynář. Dává se na telefonní číslo. Stačilo, aby si pan prezident přečetl věci spojené s naší legislativou, a věděl by to. Příště by si rozmyslel, koho telefon si bude půjčovat, dodala.

‚Nešťastné výroky‘

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v Partii označil útoky na zpravodajské služby za nešťastné. Podle něj podlamují důvěru v instituci, která má za úkol hájit zájmy České republiky. Připomněl, že BIS se nemůže bránit a musí mlčet. Tyto věci by se měly řešit interně, podotkl.

Černochová ke svolání sněmovní komise poznamenala, že prozatím není co prověřovat.Zatím to jsou jen výroky v médiích. Výroky pana prezidenta nepotvrdil ani pan premiér, řekla.

Babiš: Vláda pověřila Koudelku dočasným vedením BIS. Nového šéfa jmenuje další vláda po volbách

Číst článek

Názoru, že zatím není co prošetřovat je i poslanec za hnutí ANO a člen komise pro kontrolu činnosti BIS Robert Králíček. 

„Pro mě to jsou pouze obvinění, která nejsou nijak podložená a my jsme od pana prezidenta nedostali žádné informace do sněmovní komise. Já zatím nevidím důvod, proč to nějakým způsobem vyšetřovat a prošetřovat, protože to jsou obvinění, která se nezakládají na nějakém pro mě reálném podkladu,“ komentoval Králíček pro Radiožurnál vyjádření prezidenta Zemana. 

Zastavení odposlechů?

Zeman v neděli mimo jiné uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) odposlechy na jeho žádost zastavil. Babiš k tomu sdělil, že vláda ani premiér nemají žádnou kompetenci k povolování a zastavování odposlechů a že nemá informace o tom, koho BIS odposlouchává. Zásadně odmítl, že by se kdykoliv zajímal, koho se odposlechy týkají.

Podobně se v neděli vyjádřil vicepremiér Karel Havlíček v Otázkách Václava Moravce (OVM) České televize. Nedovedu si představit, že premiér slíbil něco, co není fakticky možné, řekl.

Babiš podlehl tlaku a ztrácí kontrolu, říká Žáček o výběru šéfa BIS. ‚Hysterie od opozice,‘ míní Králíček

Číst článek

Podotkl, že bezpečnostní služby provádějí analytickou činnost a shromažďují informace pro další bezpečnostní složky. Pokud už začnou sledovat nějakého ústavního činitele, tak je to velmi vysoká hra a bezpečnostní služba musí prokázat, že její podezření mělo skutečně vážné opodstatnění, protože při odposleších se dá využít a možná i zneužít celá řada dalších informací, doplnil.

O odposleších rozhoduje soud, to je jednoznačně dáno zákonem a nám jako politikům nepřísluší jakýmkoliv způsobem komentovat rozhodování soudu, uvedla v OVM poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

Opravdu bychom neměli zasahovat do standardního fungování institucí, přidal se senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti). Pokud panují nějaké pochybnosti, měl by se podle něj postup BIS prošetřit standardním mechanismem v Parlamentu.

ern, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme