Soud poslal Čecha za terorismus na 15 let do vězení. Na Donbasu bojoval po boku proruských separatistů

Pětačtyřicetiletý Čech, který byl obžalován ze zapojení do konfliktu na Ukrajině v řadách separatistů, má jít na 15 let za mříže. Rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, jenž muže odsoudil za teroristický čin, je pravomocný. Odsouzený ale do vězení nenastoupí, podle policie s největší stále pobývá na Donbasu, během procesu tak byl veden jako uprchlý. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej.

Ústí nad Labem (Aktualizováno: 12:57 21. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14 000 obětí | Zdroj: Profimedia

Podle rozsudku muž od května 2014 bojoval na straně separatistů v takzvané Doněcké lidové republice na východě Ukrajiny proti legální vládě v Kyjevě.

„Za svoji aktivní činnost měl být dokonce tzv. Doněckou lidovou republikou vyznamenán za statečnost, kdy bojů se měl účastnit nejprve v pozici velitele bojového vozidla a následně jako velitel ozbrojené skupiny roty tankového pluku armády tzv. Doněcké lidové republiky v hodnosti podplukovníka,“ popsal v tiskové zprávě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Právě protimafiánská centrála pětačtyřicetiletého Čecha vyšetřovala. Verdikt krajského soudu je nyní pravomocný, ačkoliv soudní řízení bylo vedeno v nepřítomnosti odsouzeného. Ten se podle informací policie s největší pravděpodobností stále nachází v separatisty kontrolované oblasti.

Za terorismus až 20 let

Muž byl odsouzen za teroristický útok, za což mu podle právní úpravy platné do konce ledna roku 2017 hrozilo až 20 let vězení.

Český trestní zákoník definuje teroristický útok jako čin spáchaný proti České republice nebo mezinárodní organizaci, zároveň ale uvádí, že české právo poskytuje ochranu proti teroristickým činům i cizím státům.

Prezident Zelenskyj je největším zklamáním pro dvě pětiny Ukrajinců. Přesto zůstal politikem roku

Číst článek

Soudy v minulosti řešily několik případů spojených s boji na Ukrajině. Z terorismu byl v minulosti obžalován například bývalý český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách podmíněným trestem.

Pavlu Kafkovi nedávno podle České televize uložil Vrchní soud v Praze za účast na organizované zločinecké skupině tříletý nepodmíněný trest. Zatím nepravomocně potrestal pražský městský soud za boj na straně separatistů Bělorusa Alexeje Fadějeva, za účast na organizované zločinecké skupině mu uložil 4,5 roku vězení.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14 000 obětí.

Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

btk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme