České děti narážejí na internetu na rizikové stránky častěji než děti v EU
České děti, které se prohánějí po internetu, narážejí častěji než většina jejich vrstevníků v Evropské unii na stránky se závadným, rizikovým obsahem. Setkaly se s nimi dvě třetiny dětských uživatelů v Česku. Podobně vycházejí ze studie Evropské studie pouze Estonsko, Litva a Švédsko. Větší ochranu v tomto směru chce zajistit Národní centrum bezpečnějšího internetu.
Jak v Ozvěnách dne uvedl koordinátor projektu Pro bezpečnější internet Pavel Vichtera rizika internetu pro děti se dají rozdělit do dvou skupin – nevhodné kontakty a nevhodný obsah.
„České děti se dvakrát více seznamují s někým novým na internetu než je průměr EU. Jsou ale také velmi digitálně gramotné, jsme na pátém místě v Unii. Znamená také to, že české děti často internet používají a jsou pak vystaveny i většímu riziku, ale to neznamená, že se ním také potkají,“ uvedl.
Hostem Ozvěn dne byl koordinátor projektu Pro bezpečnější internet Pavel Richtera
Připomněl, že Národní centrum bezpečnějšího internetu společně s ostatními národními centry v EU začaly spolupracovat se sociální sítí Facebook. „Pokud se někdo setká na Facebooku s nějakým závadným obsahem či nevhodnou aktivitou, tak nám to může nahlásit a my jsme schopni ve spolupráci s týmem Facebooku komunikovat přednostně. A to je velmi podstatné, že Facebook může být pro uživatele v ČR bezpečnější,“ řekl.
„Naším cílem také je, aby na Facebooku nebyly stránky dětí mladší 13 let. Aby děti, rodiče i celá společnost pochopila, že provoz internetu má nějaká pravidla, která všichni budeme rozumně dodržovat,“ dodal s tím, že spolupráce už má i jisté výsledky, že se podařilo zachytit dva případy, kdy na sociální síti byli svými žáky šikanováni dva učitelé.
Evropská soutěž o dětský web
Vichtera připomněl, že se také rozjíždí pilotní projekt evropské soutěže o webové stránky s nejlepším obsahem pro děti od šesti do dvanácti let.
„Jde o takový pokus o WebTop100 v dětské branži. Na Evropské komisi je tým lidí, který stanovuje pravidla toho, jak má vypadat bezpečný dětský web,“ dodal Pavel Vichtera, koordinátor projektu Pro bezpečnější internet.