Vláda schválila vyslání speciálu s humanitární pomoci do Číny, letadlo ponese až sedm tun materiálu

Česko vyšle do Číny armádní speciál s humanitární pomocí od měst, krajů, firem či Pražského hradu. Na návrh ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) to v pondělí schválila vláda. Termín odletu zatím není určen. Ministerstvo zahraničních věcí v tiskové zprávě uvedlo, že letoun by mohl do Číny zamířit nejpozději na přelomu února a března.

Praha (Aktualizováno: 11:15 17. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O vyslání speciálu s humanitární pomocí, rouškami, dezinfekčními a hygienickými prostředky požádal minulý týden Petříčka prezident Miloš Zeman.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí před zasedáním kabinetu novinářům řekla, že z hlediska rozpočtu s vysláním speciálu nemá problém, hradit let do Číny bude diplomacie z prostředků určených na humanitární pomoc. Podle předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka by cena letu neměla překročit pět milionů korun.

Na organizaci pomoci bude spolupracovat Český červený kříž a Čínský červený kříž, který bude koordinačním příjemcem pomoci na čínské straně. Materiál je vybrán podle požadavků čínských provincií, měst a univerzit, které v Česku mají své partnery.

„Počítáme s tím, že vládní speciál bude mít na palubě až sedm tun materiální zdravotnické pomoci. Nyní projednáváme příslušná povolení s čínskými úřady tak, aby letoun mohl do Číny zamířit na přelomu února a března,“ uvedl v tiskové zprávě Petříček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání kabinetu řekl, že let by se měl uskutečnit mezi 18. únorem a 15. březnem. „Je třeba vyřešit technikálie, cla a přelety, let zajistí stroje Armády ČR,“ řekl Babiš. Vicepremiér Hamáček dodal, že odlet se přizpůsobí i tomu, aby stroj mohl z Číny evakuovat případné zájemce z řad českých občanů. Dodal, že aktuálně se ale nikdo o tuto pomoc nehlásí.

Materiál z krajů

Materiál do speciálu poskytly města, kraje, firmy, ministerstvo zahraničních věcí, Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Kancelář prezidenta republiky. „Pan prezident v rámci Kanceláře prezidenta republiky inicioval finanční sbírku na humanitární pomoc Číně, vybralo se 150 000 korun,“ uvedl minulý týden tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Česko pošle Číně 6,5 tuny humanitární pomoci. Zeman požádal Petříčka, aby vláda vyslala speciální letoun

Číst článek

Na palubě by měla být i humanitární pomoc z Vysočiny. Dárci podle vyjádření třebíčského starosty Pavla Pacala shromáždili takřka 400 kilogramů zdravotnického materiálu včetně roušek a dezinfekce. O pomoc je požádalo čínské město I-čchang z provincie Chu-pej.

Státní pomoc v hmotnosti zhruba 4,5 tuny by měla podle pondělních informací zamířit do Číny z Vídně tento týden. „Odletí speciálem kofinancovaným Evropskou komisí. Tento let přepraví také pomoc poskytnutou Rakouskem, Maďarskem a Slovinskem,“ uvedla diplomacie.

Česko také přispělo šesti miliony korun na program podpory nejen Číny a dalších virem postižených a ohrožených zemí. Součástí programu vyhlášeného Světovou zdravotnickou organizací je také výzkum a vývoj účinné léčby a prevence nemoci COVID-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme