Česko může do Evropy i s dekrety, míní diplomaté

Benešovy dekrety nejsou v rozporu s právem Evropské unie a Česká republika je nemusí před vstupem do Evropské unie rušit. Tak zní závěr analýzy ministerstva zahraničí, kterou dostal šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok. Materiál připomíná, že jde o historické akty, které dnes nemají právní účinky a které lze těžko srovnávat s evropským právem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Dokument vznikl na žádost některých poslanců Evropského parlamentu o oficiální české stanovisko k dekretům, které v poslední době napadl vedle sudetských Němců například i maďarský premiér Viktor Orbán. Analýza české diplomacie tvrdí, že Benešovy dekrety nelze srovnávat s legislativou Evropské unie. Dekrety vznikly jako reakce na válku a jejich právní účinnost skončila bezprostředně po válce, uvádí studie, kterou má Český rozhlas k dispozici.

Materiál dodává, že právní otázky spojené s dekrety navíc nejsou něčím, co by náleželo do sféry společných zákonů Evropské unie. Dokument připomíná, že problémy jako je vyvlastnění majetku, restituce, nebo ztráta a nabývání občanství jsou něčím, co unie ponechává v kompetenci národních států. Proto analýza dochází k závěru, že Česko nemusí před vstupem do EU Benešovy dekrety rušit.

Prezident Václav Havel doufá, že se situace kolem Benešových dekretů v dohledné době uklidní. Radiožurnálu řekl, že po vstupu některých středoevropských zemí do Evropské unie očekává přesun tématu na věcnější rovinu. "Samozřejmě to nebezpečná a výbušná látka je, ale myslím si, že teď není fáze, kdyby to přerostlo ve vážné konflikty," řekl Havel. K rozvíření otázky dekretů podle něj přispívá také období voleb v těchto zemích, kdy politici operují s Benešovými dekrety jako s populistickým tématem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václav Havel k Benešovým dekretům

Milan Fridrich, Eva Hůlková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme