Půjčit nebo pronajmout si chatu od známých? Zákaz v nařízeních neexistuje, podle právníka je to v pořádku

Přestože penziony a hotely musejí být kvůli vládním nařízením zavřené, tráví lidé v Jizerských a Lužických horách dovolenou. A plánují tam trávit pobyty i o jarních prázdninách. A to díky soukromým chatám a chalupám, které si půjčují nebo pronajímají od svých kamarádů nebo známých. Ústavní právník Jan Wintr Radiožurnálu řekl, že tím ani jedna strana nic neporušuje.

Doporučujeme Liberec Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobyt v přírodě v době koronavirové krize.

Pobyt v přírodě v době koronavirové krize. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tatínek Václav tahá na sáňkách dcerku Terezku a synka Vašíka, svítí slunce, všude je sníh - idylka. Maminka Radka to všechno s úsměvem pozoruje a je ráda, že v době pandemie našla tady v Lužických horách se svojí rodinou místo, kam si může jezdit odpočinout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Je v pořádku, že si lidé pronajímají chaty na víkend? Poslechněte si v reportáži

Bydlí totiž v malém bytě v Liberci a dovolené nebo víkendy v penzionech a hotelích, na které byla doposud zvyklá, padly s příchodem vládních nařízení.

„Přes známé jsme v podstatě získali možnost pronajmout si chaloupku. Máme tady možnosti, které se nám vůbec ve městě nenabízejí. Máme kousek les, velikou zahradu, takže naprostá spokojenost,” vysvětlila pro Radiožurnál. „Velkou výhodou a důvodem, proč tady můžeme být, je, že manžel může pracovat z domova,” dodala.

Terezka se vrací ze sáňkování a tahá mě za ruku, ať se jdu podívat na iglú, které tady na zahradě s bráškou a rodiči postavila. Chalupa k odpočinku je zdá se zkrátka k nezaplacení, ať už si ji člověk půjčí nebo pronajme.

Ministerstvo to nezakazuje

Může se ale tohle vlastně v době pandemie dělat? Ministerstvo zdravotnictví to přímo nezakazuje, ale ve výjimkách pro ubytovací kapacity - kde jsou třeba pracovní pobyty - poznámka o soukromých chalupách není.

Praha hrozí portálům typu Airbnb pokutami. Městským částem neposkytly nutné údaje

Číst článek

„Pokud někdo půjčuje svoji chatu bezplatně, tak určitě může. Pokud ji někdo pronajímá za peníze, ale nedělá to soustavně za účelem zisku, tedy nepodniká v tom, tak taky může,” popsal ústavní právník a člen legislativní rady vlády Jan Wintr.

Jinými slovy, pokud žádné nařízení pobyt v soukromých chalupách nezakazuje, nemusejí se lidé zdráhat takové možnosti využít. „Z hlediska ústavního práva je to samozřejmě omezení svobody, takže je potřeba zákaz vykládat spíš úzce než široce,” doplnil.

Soukromé chalupy budou podle našeho zjištění využívat lidé hojně i během jarních prázdnin. Na toto období mají ostatně hodně zaplněné rezervační systémy i penziony a hotely - hosté i provozovatelé doufají, že se vládní opatření brzo rozvolní.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme