Chceme stíhat dva poslance, potvrdilo zastupitelství. Žádá o vydání Borky a Novotného

Policie vydala usnesení o zahájení stíhání dvou poslanců v kauze machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Na svém webu to ve oznámilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Stíhání ale může začít až po souhlasu Sněmovny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Novotný | Foto: Filip Jandourek

Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) v úterý řekla, že policie žádá o souhlas se stíháním poslanců Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM) z Karlovarského kraje.

Zastupitelství sdělilo, že usnesení o zahájení trestního stíhání vydala ústecká expozitura policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu 25. dubna. Státní zástupce Tomáš Minx ČTK řekl, že stíhání poslanců může začít až po doručení usnesení, ke kterému je potřeba souhlas Sněmovny.

Policie žádá sněmovnu o vydání poslanců Novotného a Borky kvůli kauze ROP Severozápad

Číst článek

Poslanci jsou podle zastupitelství podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

Borka a Novotný byli dříve členy výboru regionální rady ROP Severozápad, Novotný je bývalý hejtman Karlovarského kraje. Ve středu oba řekli, že zatím nevědí, z čeho je kriminalisté hodlají obvinit, ale cítí se nevinni.

Policejní žádost o souhlas se stíháním bude nejprve posuzovat imunitní výbor Sněmovny, a to zřejmě na dvou schůzích. Poprvé by se jeho členové měli podle Němcové sejít 18. května. Výbor dává doporučení pro Sněmovnu, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne.

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, mezi nimiž jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé. V posledních letech již bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací z ROP Severozápad odsouzeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme