Jasně a konkrétně. Česko poprvé označí Rusko a Čínu jako bezpečnostní hrozbu

Česko poprvé ve svých strategických dokumentech jmenuje Rusko a Čínu jako bezpečnostní hrozby. Dosud se v Bezpečnostní a Obranné strategii, dvou hlavních dokumentech české bezpečnostní a obranné politiky, objevovaly obecné formulace jako „některé státy“ či „nestabilita a regionální konflikty v euroatlantickém prostoru“. Serveru iROZHLAS.cz to řekl vrchní ředitel Jan Jireš, který má za ministerstvo obrany tvorbu dokumentů na starosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin | Foto: Sputnik/Pavel Byrkin/Kremlin | Zdroj: Reuters

Úředníci ministerstev obrany a zahraničí pracují na dokumentech, které definují české postoje, ambice a plány v bezpečnostní a obranné politice.

„Oba dokumenty (Bezpečnostní strategie a Obranná strategie – pozn. red.) explicitně uvedou původce největších hrozeb. Kromě terorismu tam budou Rusko a Čína,“ řekl pro iROZHLAS.cz vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jan Jireš, který má za resort aktualizaci dokumentů na povel.

Finsko vstoupilo do NATO. ,Putin se mýlil, když si myslel, že NATO a Evropu rozdělí,‘ prohlásil Biden

Číst článek

Na dva hlavní, takzvaně střechové dokumenty Bezpečnostní strategii a Obrannou strategii pak navazují další: Dlouhodobý výhled pro obranu a Koncepce výstavby Armády ČR.

Aktuálně platné verze jsou kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastaralé: Bezpečnostní strategie pochází z roku 2015 a Obranná strategie z roku 2017.

V nich se mluví nekonkrétně o „některých státech, které usilují o revizi stávajícího mezinárodního uspořádání“, respektive o Ruské federaci, která „na východě Evropy otevřeně realizuje své mocenské ambice, a to i za použití vojenské síly“, nejde ale o přímé označení Ruska jakožto bezpečnostní hrozby pro Česko.

Rusko už není partner

Strategické dokumenty se přepisují po celé Evropě, navíc Severoatlantická aliance loni na červnovém summitu v Madridu představila po 12 letech novou Strategickou koncepci, tedy základní dokument, který říká, jaké má Aliance ambice a schopnosti.

„V českém prostředí to (konkrétní pojmenování) posun je. Na druhou stranu to není nic překvapivého, protože nová strategická koncepce NATO je explicitní s ohledem na původce hlavních bezpečnostních hrozeb,“ vysvětlil Jireš, který v letech 2017 až 2022 působil na stálém českém zastoupení při NATO v Bruselu.

„Česko jako členský stát ji už v červnu odsouhlasilo. Teď to pouze překlopíme do národních strategických dokumentů v oblasti obrany a bezpečnosti,“ podotkl.

Čína by chtěla být mírotvorcem. To je ale neslučitelné s pomocí Rusku, míní velvyslanec Landovský

Číst článek

NATO ve strategickém konceptu označuje Ruskou federaci za „nejvýznamnější a nejvíc přímou hrozbu pro alianční bezpečnost, mír a stabilitu v euroatlantické oblasti“.

Zároveň uvádí, že nevyhledává konfrontaci s Ruskem a „nepředstavuje pro něj hrozbu", nicméně ho už „nemůže považovat za partnera“, zatímco v předchozí Strategické koncepci z roku 2010 se ještě mluvilo o „strategické spolupráci NATO a Ruska na vytváření míru, stability a bezpečnosti“.

V nové alianční koncepci se loni poprvé objevila zmínka o Číně, která představuje „výzvu pro alianční zájmy, bezpečnost a hodnoty“.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme