Organizace Člověk v tísni shání řemeslníky, kteří by pomohli v moravských obcích poničených tornádem

Tesaři, pokrývači a zedníci začínají být v jihomoravských obcích poničených tornádem čím dál víc žádaní. Jenže řemeslníků je nedostatek. Práci mají často domluvenou i na měsíce dopředu. Ty, kteří přijížděli do oblasti v prvních dnech nezištně pomoci, začal v Mikulčicích na Hodonínsku koordinovat Libor Baláček. V dalších týdnech chystá spolu s Člověkem v tísni jejich spolupráci napříč všemi postiženými obcemi.

Mikulčice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid, opravy a demolice v obci Mikulčice poničené tornádem. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po několika dnech a stovkách telefonátů už Libor Baláček ztrácí hlas. Do Mikulčic přijel bezprostředně po katastrofě na pomoc kamarádovi. Postupně se práce na jednom domě přesunula na další a dnes už koordinuje řemeslnické práce po celé obci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek o koordinaci řemeslníků na Hodonínsku

„To, co jsme tu dělali do teďka, byla amatérská pankáčská forma, která se v době největšího chaosu ukázala, že je nejpraktičtější, protože byla flexibilní. Ale ta skončila  v momentě, kdy z úterka, ze svátku, se to přehouplo do středy, do pracovního dne. Možná se atmosféra vrátí ještě tenhle víkend,“ říká Baláček.

Dobrovolník se spojil s Člověkem v tísni a do oblasti chce řemeslníky nalákat. „Ne teď, ale určitě budeme oslovovat v nejbližších týdnech celou Českou republiku a pravděpodobně i Slovenskou republiku,“ popisuje Baláček.

Terénní pracovníci Člověka v tísni obešli v Mikulčicích, Lužicích a Hodoníně všechny zasažené obyvatele, aby objektivně zhodnotili potřeby a pomoc rozdělovali férově a efektivně.

„První měřítko pro nás bude to, že dům je třeba pod plachtami a nic víc se na něm neudělalo,“ popisuje koordinátor pomoci SOS Morava Václav Kučera.

K zaplacení práce řemeslníkům pomohou lidem peníze ze státních dotací nebo dobročinných sbírek. Bližší informace bude pro řemeslníky Člověk v tísni zveřejňovat postupně na svých webových stránkách.

Karolína Peřestá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme